Rinoplasti Ameliyatı İle Hem Sağlıklı Bir Nefes Hem De İdeal Bir Burun

871 Gün Önce


Burun, yüzde yer alması sebebiyle estetik görünüm açısından büyük bir önem taşırken solunum sisteminin başlangıç noktası olmasından ötürü de son derece büyük öneme sahip bir organdır.

İdeal bir burun hem iyi nefes almalı hem de diğer organlar ile uyumlu olarak zarif bir görünüm vermelidir.

Kişinin genetik özelliklerine veya maruz kalınan travma ve kazalara bağlı olarak burnun yapısı “istenilenden farklı” olabilmektedir. Yüzün genel yapısı ile uyum içerisinde olmayan bir burun genel yüz görünümünü olumsuz etkileyen faktörlerin başında gelir. Bu nedenle günümüzde “rinoplasti” adını verdiğimiz burun estetiği operasyonu tüm estetik operasyonlar arasında en çok yapılan işlemdir. Burun, küçük dokunuşlarla genel yüz estetiğinde ciddi değişimler yaratan bir organdır. Burada önemli olan konu bu değişikliklerin “yapay” bir hava vermeden genel yüz yapısı ile uyumlu olmalıdır.

Her yüz, dolayısıyla her burun birbirinden farklıdır. Bu nedenle, burun estetiğinde kişiye özel planlama yapılmalıdır. Rinoplasti de başarılı sonuçlar için önemli olan, hastanın arzularını ve hekimin yapabileceklerini karşılıklı olarak açıkça paylaşmasıdır. Bu paylaşımda hastanın istekleri ve hekimin önerileri doğrultusunda ortak bir noktada buluşularak, yapılacak işlemin özellikleriyle ilgili hasta ve hekimin birlikte karar vermeleri önemlidir. Çünkü hekim operasyon planını bu kararlara göre şekillendirecektir.

Estetik burun ameliyatı halk arasında ciddi ölçüde bilgi kirliliğinin olduğu bir konudur. Burada bilinmesi gereken en önemli nokta burnun kişiye göre ihtiyaçlarının farklı olduğudur. Bu ihtiyacın ne olduğu, yapılacak ameliyatın detaylarını belirler. O nedenle hekimle yüz yüze detaylı bir görüşme yapılmadan ameliyatın detaylarına karar verme imkanı yoktur.

 

 Etiketler: kulak burun boğaz, burun estetiği, burun ameliyatı