Yaşa Bağlı Prostat Büyümesi

412 Gün Önce


Prostat 40 yaşından sonra vücutta büyümeye devam eden tek organdır. Halk arasında yaygın olarak inanıldığının aksine her prostat büyümesi kötü bir hastalığın habercisi değildir. Genellikle yaşa bağlı olarak ortaya çıkan iyi huylu prostat büyümesinde (BPH),  prostat bezinin büyümesi nedeniyle mesane çıkışında daralmalar meydana gelerek idrar akışını engelleyebilmektedir. Yaşa bağlı prostat büyümesi hemen hemen her erkekte görülmekle birlikte herkeste aynı belirtileri göstermeyebilir. Rahatsız edici belirtilere sahip olan hastalar için farklı tedavi ve tanı yöntemleri mevcuttur.

Prostat Büyümesi Tedavisi

Prostat büyümesi tedavisinde izlenecek yönteme hastada prostat büyümesinin neden olduğu etkilerin derecesi incelenerek karar verilmektedir.  İdrar atımında yaşanan sıkıntılar, böbrek ve mesane sorunları gibi durumlara neden olduğunda tedavi edilmelidir. Büyümenin fiziki etki durumuna göre farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Düzenli takip sağlanarak büyümenin seyrinin takip edilmesi yöntemi uygulanabilmektedir. İlaçla tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. Cerrahi Tedavi Yöntemleri Uygulanabilmektedir. Son dönemler de sık tercih edilen TUMT yöntemi de prostat büyümesi tedavisinde en etkili ve modern yöntemlerden biridir.

TUMT Yöntemi Nedir?

TUMT mikrodalga enerjisi kullanılarak fazla prostat hücrelerinin ısıtılarak yok edildiği bir tedavi yöntemidir.  Prostat dokularına zarar vermeyen bir uygulama olması ve uygulama sonrası yan etkilerinin minimum düzeyde olması nedeniyle sık tercih edilmektedir. 

 

 Etiketler: prostat, prostat büyümesi, tumt, prostat tedavisi