Doğumsal Brakial Pleksus Yaralanması

393 Gün Önce


Doğumsal Brakial Pleksus Yaralanması

Doğum mucizevî olduğu kadar da zorlu bir yolculuk. Çoğu zaman farkında olmasak dahi hayatımızın en zorlu yolculuğuna çıkarak gözlerimizi açıyoruz dünyaya. Doğumsal Brakial Pleksus yaralanması doğum esnasında yaşanabilen sağlık sorunlarından birisi. Boyun bölgesinde bulunan omurlardan çıkan, Pleksus adı verilen kol sinirlerinden oluşan örgünün zedelenmesiyle ortaya çıkan Pleksus yaralanması doğum esnasında ortaya çıkmaktadır. Kol ve el hareketlerinde kısıtlılık ve duyu kayıplarına neden olan Pleksus hasarı farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Annede diyabet, obezite, pelvik anatomi bozukluğu gibi hastalıklarının bulunması, annenin ileri yaşlarda doğum yapması, bebeğin iri olması ve gebeliğin uzun sürmesi ana risk faktörleri olarak tanımlanmıştır.

Doğumsal Pleksus Yaralanması Belirtileri

Doğumsal Pleksus hasarında bebeğin kollarını eşit hareket ettirememesi, hasarlı olan elin yumruk yapılmaması,uzatılan parmağı kavramaması en net gözlemlenen belirtilerdir. Doğumsal Pleksus hasarından etkilenen kolda renk farklılığı da gözlemlenebilmektedir.

Doğumsal Pleksus Yaralanması Tanı ve Tedavisi

Doğumsal Pleksus yaralanması hasarı tanısında MR, EMG gibi görüntüleme tekniklerinden faydalanılmaktadır.  Görüntülenme tekniklerinin sonuçları incelenerek uygun tedavi yöntemine karar verilir ve uygulanmaya başlanılır. Fizik tedavi ve cerrahi yöntemiyle tedavi edilebilen Pleksus hasarında iki yöntem bir arada da uygulanabilmektedir. Genellikle tedaviye fizik tedaviyle başlanılır ve birkaç aylık süreyle durum gözlemlenir. İstenilen düzelme görülmediği takdirde cerrahi müdahale uygulanabilmektedir.  Cerrahi tedavi de Brakial pleksusu oluşturan sinir demetinin mikrocerrahi yöntemle  sinir onarımı yapılmaktadır. Operasyon sonrasında uygulanan fizik tedavi programlarıyla sinir hasarı tamamıyla ortadan kaldırabilmektedir.

 

 

 Etiketler: doğumsal pleksus yaralanması, doğumsal pleksus, doğumsal pleksus tedavisi