Aort Anevrizması Nedir?

383 Gün Önce


Aort Anevrizması

Tansiyona bağlı aortum genişlemiş diyorsanız Aort anevrizması hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var demektir. Aort anevrizması sol kalpten çıkan aort atardamarında genişleme olması sonucunda ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Aort anevrizması genellikle yaş alımına bağlı olarak kalpte meydana gelen değişimler, kalbin elastik yapısını kaybetmesi gibi nedenlerle oluşur ve hipertansiyon hastalarında sık görülen bir sağlık sorunudur. Aort anevrizması en sık 60 yaş üstü kişilerde görülmektedir. Yüksek tansiyon, damar sertliği, bakteriyel enfeksiyonlar ve bazı doğuştan gelen hastalıklar da aort anevrizması riskini arttırmaktadır. Aort anevrizması aort yırtılmasına neden olabilmektedir, anevrizma boyutu büyüdükçe yırtılma oluşması ihtimali artmaktadır bu nedenle hastalığa ait belirtiler hissedildiğinde mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Aort Anevrizması Belirtileri

Aort anevrizması genellikle başlangıç aşamasında belirti vermeyen zamanla ilerleyen yapıda seyreden bir sağlık sorunudur.  Anevrizma boyutunun büyümesiyle çevre dokulara baskı uygulayarak sırtta ağrı, mide sorunları ve bacaklara vuran ağrılara neden olabilmektedir. Göğüs ağrısı, nefes darlığı ve öksürükte sık görülen aort anevrizması belirtileri arasındadır. 

Aort Anevrizması Tanı ve Tedavisi

Aort anevrizması tanısı genellikle farklı hastalıkların araştırılması esnasında konulmaktadır. Yoğun belirti gösteren hastalarda özel görüntüleme yöntemleri ve testler uygulanarak tanı konulabilmektedir. Tedavi planlamasında anevrizmanın büyüklüğüne göre karar verilmektedir. Belirti göstermeyen anevrizmalarda kontrollü izlem uygulanır ve eşlik eden hastalıkların tedavisi sağlanarak risk azaltılır. Büyük anevrizmalar saptandığında genişleyen damarlar çıkartılarak yerlerine stent takılarak cerrahi yöntemle tedavi sağlanmaktadır.

 

 

 Etiketler: Aort Anevrizması Nedir?, Aort Anevrizması, Aort Anevrizması Tedavisi