Diyabetten Korunmak Mümkün Mü?

1083 Gün Önce


Ömür boyu süren ve kan şekerinin yükselmesine neden olan diyabet hastalığının tedavisi zor ve pahalı iken korunma ise kolay ve ucuz. Konuyla ilgili konuşan Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Ahmet Görgel, “Diyabet, risk faktörlerinin ortadan kaldırılmasıyla önlenebilir, geciktirilebilir ve kontrol altına alınabilir bir hastalıktır” diyor.

RİSK FAKTÖRLERİ

Risk faktörleri hakkında bilgiler de veren Uzman Doktor Görgel, “Risk faktörleri değiştirilebilen ve değiştirilemeyen faktörler olarak iki kısımda incelenir. Değiştirilemeyenler genetik yatkınlık ve yaş iken değiştirilmesi mümkün olanların başında kilo fazlalığı, hareketsiz yaşama ve kötü beslenme alışkanlığı gelir” şeklinde konuştu.

PROFESYONEL DESTEK ALIN

“Bu risk faktörlerin düzeltilmesi sadece diyabet için değil, ateroskleroza (damar sertliği) yol açan hipertansiyon, hiperlipidemi ve obezite gibi diğer hastalıklar için de koruyucudur” ifadesini kullanan Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Ahmet Görgel, sözlerini şöyle noktaladı:

“Vücut ağırlığındaki yüzde 5 oranında azalma (80 kg bir kişi için 4 kg verme) ve haftada 150 dakikadan az olmamak şartıyla (gün aşırı 40-45 dakika) hızlı tempoda yürüme ya da hafif tempoda koşma ile diyabet gelişim riskini önemli ölçüde azaltmak mümkündür. Kötü beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi ise sadece tatlı yememek ya da çaya şeker atmamaktan ibaret değildir, günlük öğün sayısı ve sıklığı, alınması gereken kalori miktarı, öğünlerin içeriği ile besin tercih ve değişim bilgileri de öğrenilmelidir. Bu yüzden diyabetli ya da diyabet riski yüksek bütün kişilere bir beslenme uzmanına başvurmaları tavsiye edilir. Bunun yanı sıra sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkların bırakılması için gerekirse ilgili uzmanlardan profesyonel destek alınmalıdır.”

 

 Etiketler: Uzm. Dr. Ahmet Görgel, Ahmet Görgel, ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA HASTALIKLARI