Hipertansiyon Nedir?

383 Gün Önce


Tansiyon yüksekliği /Hipertansiyon

Başım dönüyor ve ağrıyor kendimi halsiz hissediyorum diyorsanız hipertansiyon sağlık sorununa sahip olma olasılığınız oldukça yüksek. Tansiyon kanın damar içinde dolaşırken damar duvarına uyguladığı basınçtır. Hipertansiyon bu basınç değerinin yüksek olmasıdır. Büyük tansiyonun 140 mmHg üzerinde olması ve küçük tansiyonun 90 mmHg üzerinde olmasına hipertansiyon denilmektedir. Hipertansiyonun nedeni genellikle net şekilde bilinememektedir. Obezite, hareketsiz yaşam, genetik faktörler ve yanlış beslenme alışkanlıkları yüksek tansiyon riskini arttırmaktadır. 

Yüksek Tansiyon Belirtileri

Hipertansiyon genellikle baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik ve çarpıntı problemleriyle ortaya çıkmaktadır. Görme sorunları, göğüs ağrısı, burun kanaması ve kulak çınlaması da sık görülen belirtiler arasındadır. Hipertansiyon uzun yıllar belirti göstermeden ilerleyebilen bir hastalıktır ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir bu nedenle belirtilerden bir veya bir kaçına sahipseniz mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

Hipertansiyon Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Hipertansiyon tanısı uygun şartlar sağlandıktan sonra yapılan düzenli tansiyon ölçümleriyle yapılabilmektedir.  Doğru tansiyon ölçümü 5 dakika dinlendikten sonra her iki koldan yapılmalıdır. Ölçümden önce kahve, sigara tüketilmemelidir. Tanı sürecinde damar içinden basınç ölçümü de yapılabilmektedir. Hipertansiyon tedavisinde ilaçlardan faydalanılmaktadır. Düzenli ilaç kullanımı ve hayat tarzında yapılacak olumlu değişimlerle yüksek tansiyon sorunu çözülebilmektedir. Tuz kullanımın azaltılması, düzenli egzersiz, dengeli bir beslenme hipertansiyon tedavisinde çok önemlidir.

 

 

 Etiketler: hipertansiyon, yüksek tansiyon, tansiyon