0422 238 25 25

KOKLEAR İMPLANT NEDİR?

Koklear implant, hasarlı iç kulağın fonksiyonunu yerine getiren bir elektronik tıbbi cihazdır. Seslerin şiddetini yükselten işitme cihazlarının aksine, koklear implantlar beyne ses sinyalleri sağlamak için iç kulağın hasarlı parçalarının (koklea) işini yapar.

Biz Sizi Arayalım

Telefon Numaranızı Bırakın,
Randevu Talebiniz İçin Biz Sizi Arayalım.

 

 

Kimlere yardımcı olabilir?

Koklear implantlar şu durumlardaki kişilere yardımcı olabilir:

her iki kulakta orta dereceli ile ağır arasında işitme bozukluğu olanlar

işitme cihazlarından çok az fayda görenler veya hiç fayda görmeyenler

implant takılacak kulakta işitme sağlığı uzmanlarınca yapılan cümle algılama testlerinde %50 veya daha düşük puan alanlar

implant takılmayan kulakta veya işitme cihazı kullanılan her iki kulakta işitme sağlığı uzmanlarınca yapılan cümle algılama testlerinde %60 veya daha düşük puan alanlar

Pek çok kişi her iki kulakta da koklear implant kullanır (iki taraflı). İki kulakla dinlemek sesin yönünü tespit etme ve işitmek istediğiniz sesleri istemediklerinizden ayırabilme yeteneğinizi geliştirebilir.

 

Nasıl çalışırlar?

Bir koklear implant dış ortamdan ses alır, işler ve işitme sinirine küçük elektrik akımları gönderir. Bu elektrik akımları siniri harekete geçirir ve siniri beyne bir sinyal gönderir. Beyin bu sinyali tanımayı öğrenir ve kişi bunu “işitme” olarak tanımlamaktadır.

Koklear implant, işitme sinirini uyaran bir elektrik akımı oluşturan doğal işitmeyi taklit eden sistemdir. Bununla birlikte, sonuç normal işitme ile aynı değildir.

 

Koklear implant, işitme sinirini uyaran bir elektrik akımı oluşturan doğal işitmeyi taklit eden sistemdir.