0422 238 25 25

Estetik ve Fonksiyonel Burun Ameliyatları

Septoplasti ve Konka Cerrahi (Burun eti cerrahisi) Burunda Septum, burunu iki bölüme ayıran, kıkırdak ve kemikten yapılmış ve normalde orta hatta duran bir duvardır.

Biz Sizi Arayalım

Telefon Numaranızı Bırakın,
Randevu Talebiniz İçin Biz Sizi Arayalım.

 


 

Burunda Septum, burunu iki bölüme ayıran, kıkırdak ve kemikten yapılmış ve normalde orta hatta duran bir duvardır. Kıkırdak ve kimk septum, mukoza denilen ince bir zar ile örtülüdür. Bu katman, burun içinin cilt tabakası gibi davranır. Bu tabaka kıkırdak ve kemiği kaplar ve korur. Ayrıca burun iç kısmının nemli kalmasına yardımcı olur.

Septum eğriliğinde, burun bir veya her iki taraflı tıkanabilir. Bu durumlarda cerrahi eğiriliği düzeltmeye ve hava akışını yeniden sağlamaya yardımcı olabilir.

Eğri septumu düzeltmek için yapılan cerrahiye septoplasti denir. Septoplasti en sıklıkla burun tıkanıklığını gidermek için uygulanır. Bazen, septoplasti, sinüs cerrahisi veya nazal tümör çıkarma gibi diğer cerrahi işlemlerin gerekli bir parçasıdır.

 

Septoplasti operasyonunda eğri kıkırdak ve kemik yapı düzeltilmeye çalışılır. İşlem sırasında mukoza (zar) önce kıkırdaktan ve kemikten ayrılır. Daha sonra eğri kıkırdak ve kemik çıkarılır veya düzeltilir veya tekrar şekillendirilebilir ve yerine konulur. Daha sonra mukoza (zar) yerine yatırılır.

Septum kıkırdağın ‘hafızası’ olduğu için – başlangıç şeklini almak eğilimi vardır – septal kıkırdak bazen ameliyattan sonra kıvrılabilir.

Septoplasti, anestezi altında yapılan bir cerrahi işlemdir. Cerrahi genellikle genel anestezi altında yapılır, ancak gerekli hallerde lokal anestezi altında da yapılabilir. Cerrahi işlemler günübirlik yapılabilir, aynı gün hasta taburcu edilebilir.

Cerrahi sonrası genelde burun içine silikonlu delikli burun tamponları yerleştirilir. Burun içine sadece eriyebilir dikişlerde atılabilir ve tamponsuz işlem bitirebilir. Bazı durumlarda burun içine diğer tip tamponlarda konulmak zorunda kalınabilir ve tamponların ne kadar kalacağını doktorunuz size söyler.

Konka Cerrahisi (Burun eti cerrahisi)

Konkalar (Burun etleri) burun içinde dış duvarda bulunan yapılardır. Borun yan duvarlarında boylu boyunca üst üste üç yapı olarak yer alırlar. Burun etleri konka olarak adlandırılır ve yumuşak ve kemik dokudan oluşurlar. Konkalarda, yumuşak doku veya kemik dokular veya her ikisi birden büyüyebilir. Burun eti (konka) şişlikleri bir çok hastada yumuşak doku büyümeleri (hipertrofisi) şeklinde olur. Burun eti büyümelerine konka hipertorifleri adı verilir ve sıklıkla burun tıkanıklıkları yaparlar.

Hipertrofik konkaları küçültmenin birçok yolu vardır. Cerrahi işlem, genellikle konka redüksiyonu veya konka rezeksiyon olarak adlandırılır. Cerrahi işlem muayehane şartlarında veya ameliyathanede yapılabilir. Pek çok durumda, konka ameliyatı ve septoplasti ile aynı seansda yapılır.

Konkaların cerrahi ile tümü ile çıkarılmaması gereklidir, bu durum konkaların işlevini bozar.

Konkaların cerrahi ile yok edilmesi, burunda sürekli kuruluk ve kabuklanma yapar. Konkalar burunun kliması olup, burun içinin ısıtılıp nemlendirilmesini sağlar. Cerrahi işlemler sonrasında da konkalarda tekrar büyüme olabilir ve cerrahi işlemler tekrarlanabilir. Tekrar cerrahi yapılması, konkaların tümü ile yok edilmesinden ve kalıcı burun sorunları oluşturmasından çok daha daha iyi ve kolaydır.

Burun eti küçültme operasyonları ile ilgili bir çok cerrahi teknik duyabilirsiniz. Bu teknikler koterizasyon, koblasyon, radyofrekans küçültme, mikrodebrider rezeksiyon ve kısmi rezeksiyon olarak sıralnabilir. Bu tekniklerin hepsinde konka ana iskeleti ve mukozası korunmakta ve ısı etkisi ile skar dokusu oluşturmakta ve kütle olarak küçültme işlemi yapılabilmektedir.

Diğer bazı cerrahi tekniklerde, konka kütlesinin bir kısmı çıkarılabilir. Önemli olan, burun içinin ısısını ve nemini ayarlayabilecek miktarda kütlenin kalmasıdır. Submukozal rezeksiyon, hipertorfik konka tedavisinde kullanılan yaygın bir tekniktir. Bu işlemle, konkanın mukozası (zarı) korunur, konkanın içinden parça çıkarılır. Bazen, bu rezeksiyon mikrodebrider adı verilen bir cihazla yapılabilir. Mikrodebrider cihazı, konka dokusunu kanatmadan keserek vakum etkisi ile alarak çıkartır. Bazende konka dokusunun daha çok çıkarılması gerekebilir.

 

Septum kıkırdağın ‘hafızası’ olduğu için – başlangıç şeklini almak eğilimi vardır – septal kıkırdak bazen ameliyattan sonra kıvrılabilir.