0422 323 23 23

İŞTAHSIZ ÇOCUK

Çocuklar hangi yaşta olursa olsunlar beslenmeleri erişkinlere göre çok daha fazla özen gerektirmektedir. Sürekli büyüme ve gelişme gösteren bir bünyenin yeterli ve kaliteli bir beslenmesi olması gerekmektedir. Yani miktar kadar içerikte önemlidir.

Biz Sizi Arayalım

Telefon Numaranızı Bırakın,
Randevu Talebiniz İçin Biz Sizi Arayalım.

 

Oyun ve Okul Çocuğu beslenmesi

Çocuklar hangi yaşta olursa olsunlar beslenmeleri erişkinlere göre çok daha fazla özen gerektirmektedir. Sürekli büyüme ve gelişme gösyeren bir bünyenin yeterli ve kaliteli bir beslenmesi olması gerekmektedir. Yani miktar kadar içerikte önemlidir.

Oyun çocukluğu 2-6 yaş, okul çocukluğu ise 6-12 yaş olarak kabul edilmektedir. Bebeklerin kilo ve boyu ilk iki yıl içerisinde oldukça hızlı bir artış göstermektedir, örneğin bir yaşında doğum kilosunun 3 katı, 2 yaşında 4 katına ulaşmaktadırlar. Ancak 2 yaş ile ergenlik arasında kilo alımı belirgin şekilde azalmaktadır. İki yaş ile ergenlik arasında yılda 2-3 kilo alırlar ve boyları yaklaşık 5-8 cm uzar. Büyüme hızında bu yavaşlama ile beraber iştahda da belirgin şekilde azalma olur.

Bu yaşlarda besin alımı düzensizleşmekle beraber çocuklar sıklıkla günlük almaları gereken kaloriyi tamamlarlar. Bu dönemde tabağını bitirmeyen, aşırı derecede yemek seçen çocuklar buna rağmen normal seviyede kilo alabilirler. Kilo alımı normal olduğu sürece bundan dolayı endişelenmemek gerekir.

Bu dönemde çocuklar çok hareketli olmalarının yanında kendini besleme davranışınıda kazanmışlardır. İsteklerini dile getiren çocuğun en belirgin özelliği birkaç çeşit besin tercih etmeleridir. Süt içmeyi ve şekerli besinleri tüketmeyi tercih ederler, sebze meyve yemeyi reddederler, birgün yediklerini ertesi gün yememe gibi düzensiz davranışlar sergilerler.

 

Okul öncesi dönemde çocukların algılamaları ve motor fonksiyonları gelişmiştir. Yemek yemenin bir tarafının sosyal bir davranış olduğunun algılanması önemlidir. Bu yaştaki çocuklar yemeklerin ne zaman, nerede, hangi besinin hangi zamanda tüketileceği, ne kadar tüketileceğini öğrenme dönemindedir.

Bu dönemde pek çok faktör çocuğun beslenmesini etkiler. Bunlar arasında günün hangi saatinde olunduğu, annenin baskıcı tutumu ve besin tercihleri sayılabilir. Bu dönemde çocukların anneleri ile beraber yiyeceleri hazırlamaya katılmaları (salata yapmasına izin vermek, sandviç içine konulacak şeyleri seçmelerine, ekmeği bölmesine ve hazırlamasına izin vermek) hem yiyeceği sahiplenmesi hemde daha iyi tüketmesini sağlayabilir.

Güvenli Beslenme

Çocuklarda çiğneme ve yutma fonksiyonları gelişmesi tam olarak sekiz yaşına kadar devam eder. Bu döneme kadar dikkat edilmelidir. Oyun çocukluğu döneminde güvenli beslenme için şunlara dikkat etmek gerekmektedir.

  • Öğün süresince masada çocuğun masada oturması ve televizyon izlememesi, çiğneme ve
  • yutma hareketleri için yeterince odaklanması sağlanmalıdır.
  • Bir yetişkin yemek süresince masada çocuğa eşlik etmeli ve onu gözlemlemelidir.
  • Yemeklerin küçük parçalara bölünmüş olmasına özen gösterilmelidir.
  • Yiyecekler çocukların kolaylıkla çiğneyebileceği ve yutabileceğişekilde pişirilmiş olmalıdır.
  • Çok küçük taneli ve ağızda tutulması zor olan besinler solunum yoluna kaçma riski nedeni
  • ile verilmemelidir (üzüm, bezelye, yuvarlak şekerler, fındık-fıstık gibi)
  • Arabada yolculuk ederken çocuk beslenmemelidir.

 

Nerede yemeli

Bir yaşından itibaren tüm çocuklar aile sofrasında yemek yemelidir. Çocuk bu şekilde

öğünün ne olduğunu öğrenir, nasıl besleneceğini anne ve babasını izleyerek öğrenmiş olur. Bu

yaştaki bebekler erişkinler kadar hızlı yiyemediklerinden anne ve baba yeme hızlarını bebeğe göre

ayarlamalıdır. İki yaşından sonra bebeklerin yedikleri diğer aile bireylerinden farklı olmamalı,

ancak bu yiyecekler bebeğin yiyebileceği halde hazırlanmalı ve pişirilmeli veya bebeğin

yiyebileceği hale getirilmelidir.