0232 458 20 20

Botulinum toksin (Botoks)

Botoks, clostridum botulinum bakterisinden üretilen, doğal ve saflaştırılmış bir proteindir. Botoks uygulaması yüzde zamanla oluşan kırışıklıkları ve çizgileri azaltan, cerrahi olmayan, basit ve hızlı bir uygulamadır.

Biz Sizi Arayalım

Telefon Numaranızı Bırakın,
Randevu Talebiniz İçin Biz Sizi Arayalım.

 

 

 

Kırışıklığa yol açan kaslara ince uçlu enjektörler vasıtasıyla uygulanır. Botoks kırışıklıklara yol açan kasları geçici süre ile gevşeterek etki gösterir. Botoksun etkisi sadece uygulandığı bölge ile sınırlıdır, uygulama alanı dışındaki bölgelerde herhangi bir etki göstermez.

Kırışıklıklar nasıl oluşur?

Yüz yaşlanması birçok bileşeni olan komplike mekanizmaları içeren, doğal bir süreçtir. Genetik faktörler ve yerçekimi önlenemez sebeplerken, çevresel faktörler; güneş ışığına maruz kalma, beslenme, sigara kullanımı, stres, uyku düzeni, hızlı kilo değişiklikleri, cildin bakımı süreci yavaşlatan kısmen önlenebilir sebeplerdir.

Yüzümüzde mimiklerimizi kullandığımızda yani güldüğümüz, kızdığımız, üzüldüğümüz, şaşırdığımız zamanlarda deri altındaki kaslarımız hareket eder. Bu hareketlerin sürekli tekrarlanması sonucunda yüzümüzde zamanla kırışıklıklar oluşur. Bu kırışıklıkların derecesi kişinin mimiklerini kullanma sıklığına, deri ve kas yapısına, güneşe maruziyet süresine, yaşa ve cinsiyete göre farklılıklar gösterebilir.

İki tip çizgi bulunur :

  • Dinamik çizgiler : Kalıcı çizgiler değildir. Yüz ifadesini veren mimik kaslarının hareketiyle oluşur. İlerleyen yıllarda kalıcı hale dönüşür.

  • Statik çizgiler : Kalıcıdır. Mimik hareketleri yapmıyorken, yüz hareketsizken de mevcuttur.

Botulinum Toksin: Dinamik çizgileri yok ederken, statik çizgilere dönüşmesini geciktirir. Kalıcı hale gelmiş çizgilerin görünümünü azaltır

Uygulama nasıl yapılır?

Hekim yapılacak işlemde en iyi sonucu alabilmek için enjeksiyon yapılacak bölgeyi tespit eder. Anestezi gerektirmeyen bu işlemde bazı hastalara hassasiyete göre bazen anestetik bir krem veya buz kompresi uygulanabilir. Uygulama yapılacak olan her bölgeye çok az miktarda botoks enjekte edilir. Uygulama süresi yaklaşık olarak 10 dakikadır. İşlem sonrasında kişi normal aktivitesine hemen geri dönebilir.

Botoksu kim uygulamalı?

Botoks yüz mimik kaslarını ve anatomisini bilen uzman hekim tarafından yapılmalıdır. Uygun enjeksiyon alanlarına uygun dozlarda yapılan enjeksiyonlar mimiklerin de kullanılmasına izin vererek, yapay bir görünüm oluşturmadan kırışıklıklarınızdan kurtulabileceğiniz bir tedavi yöntemidir. Uzman hekim ile deri yapısını ve fonksiyonlarını bilmeyen bir uygulayıcı arasındaki fark göz kapağı düşüklüğü gibi istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Botoks hangi bölgelere uygulanır?

Botoksun etkisi ne kadar sürer?

Etki uygulamayı takiben 3-7 gün içerisinde başlar, 15. günde ise en üst düzeye ulaşır. Klinik olarak etki süresi 4-6 ay kadardır. Botoks aynı bölgeye düzenli olarak 2 yıldan uzun süreyle uygulandığı zaman kalıcılık etkisinin arttığı tespit edilmiştir.

Yan etkisi var mıdır?

Tecrübeli kişiler tarafından uygulandığında yan etkisi çok azdır. Nadir olarak baş ağrısı, enjeksiyon alanında hafif kızarıklık-morarma, yanlış yere uygulama sonucu geçici göz kapağı düşüklüğü görülebilir. Aspirin, kan sulandırıcı ilaçlar, ağrı kesiciler, gingko, ginseng, C vitamini, alkol kullananlarda enjeksiyon sonrası morarma riski yüksektir. Eğer mümkünse tedaviden 5-7 gün önce bunların alınmamasında fayda vardır

Botoks uygulamaları ağrılı mıdır?

Kısa süreli olarak çok az batma hissi duyulur, birçok kişi bunu sinek ısırığına benzetir. Ağrı hissini azaltmak için işlem öncesi anestetik bir krem veya soğuk uygulaması yapılır. Uygulama sırasında hissedilen ağrı kişiye göre değişir, ancak tedaviden sonra acı hissi kalmaz.

Botoks sizin için uygun mudur?

Genel olarak hamileler, emzirenler ve myastenia gravis gibi kas hastalığı olanlar dışında kırışıklığı olan herkese uygulanabilir.

 

Botoks uygulaması yüzde zamanla oluşan kırışıklıkları ve çizgileri azaltan, cerrahi olmayan, basit ve hızlı bir uygulamadır.