0232 458 20 20

ENDOMETRİAL POLİP (RAHİM İÇERİSİNDE POLİP)

Rahim polipleri hemen hemen her zaman iyi huyludur. Patoloji sonucunda nadiren polip zemininde malignite yani kansere rastlanabilmektedir. Alınmayan polip zamanla büyüyebilir, aşırı kanamaya neden olabilir ve eğer altında kanser varsa ilerleyip kötü sonuçlara neden olabilir. Prof. Dr. H. Mesut Özsoy

Biz Sizi Arayalım

Telefon Numaranızı Bırakın,
Randevu Talebiniz İçin Biz Sizi Arayalım.

ENDOMETRİAL POLİP (RAHİM İÇERİSİNDE POLİP)

Endometrial polipler rahim içinde rahimin en iç tabakasından (endometrium tabakası) kaynaklanarak gelişen iyi huylu olabildiği gibi kötü huyluda olabilirler. Halk arasında rahim duvarında  et parçası" şeklinde adlandırılırlar. Genellikle birkaç santimetre boyunda bir tane olur fakat bazen bir kaç adet polip de olabilir.

Endometrial polipler rahim içerisinde olduklarından dışarıdan veya vajinal muayene sırasında spekulum ile bakılarak görülemezler. Çok nadiren bazı büyük polipler rahim ağzına kadar sarkmışsa spekulum ile vajinal muayene yapılırken görülebilir. Polipler genellikle ultrasonografi  yapılırken rahim içerisinde şüpheli alan izlenmesiyle farkedilir .Fakat kesin tanı polipin küretaj veya histeroskopi ile çıkarıldıktan sonra patolojik olarak incelenmesi sonucu konur.

 

Polipler kısırlığa neden olur mu?

Rahim duvarının yeri ve büyüklüğü önemlidir. Kısırlık nedenidir.

SIK SORULAN SORULAR
Rahim duvarında büyük polip veya myom olduğunda belirtiler aşırı kanama, kısırlık, rahim duvarı kanseri
Rahim duvarında polip olduğunda hastalarda, düzensiz adet kanaması, Çok aşırı kanama, kısırlık
Menopoz sonrası polip varsa rahim duvarı kanseri için mutlaka tedavi olunmalıdır