0232 458 20 20

Tüm gebeliklerin yaklaşık %8'i erken doğum ile sonuçlanır.

Erken doğum ile sonuçlanan gebeliklerde bebekte görme ve işitme problemleri, kronik akciğer hastalığı, okul başarısızlığı, serebral palsy (spastik çocuk) görülme ihtimali daha yüksektir.
Bir kez erken doğum yapmış olan anne adayında bu durumun sonraki gebeliklerde tekrarlama riski %25-50 arasındadır.
İkiz gebelikte doğumun tekil gebeliklerden daha erken başlaması kuraldır ve bazı durumlarda eylem 36. haftadan önce başlayabilir.
Bebeğin yaşama şansı doğum haftası ilerledikçe artar. Erken doğumda 24. haftada dünyaya gelen bir bebeğin yaşama şansı çok az iken, 26. haftadaki doğumlarda bebeklerin yaşama şansı yaklaşık %50'dir.

Biz Sizi Arayalım

Telefon Numaranızı Bırakın,
Randevu Talebiniz İçin Biz Sizi Arayalım.

 

 

Erken Doğum

Doğum eylemi 36.gebelik haftasından önce başlıyor ve bebeğin doğumu ile sonuçlanıyorsa bu duruma preterm ( zamanından önce) ya da erken doğum adı verilir.

Tüm gebeliklerin yaklaşık %8'i erken doğum ile sonuçlanır.

Erken doğum tanısı önceden konulursa durdurulabilir. Burada önemli olan her anne adayının erken doğum tehditi hakkında bilgi sahibi olması ve doktoru ile iletişim halinde olması gerektiğidir.

Erken doğum ile sonuçlanan gebeliklerde bebekte görme ve işitme problemleri, kronik akciğer hastalığı, okul başarısızlığı, serebral palsy (spastik çocuk) görülme ihtimali daha yüksektir.

Bebeğin yaşama şansı doğum haftası ilerledikçe artar. Erken doğumda 24. haftada dünyaya gelen bir bebeğin yaşama şansı çok az iken, 26. haftadaki doğumlarda bebeklerin yaşama şansı yaklaşık %50'dir.

Erken Doğum Risk Faktörleri

Rahim kasılmaları, Pelviste dolgunluk hissi, adet sancısına benzer kramp tarzı ağrılar, pozisyon değiştirmekle geçmeyen bel ağrıları, vajinal akıntının artması ya da niteliklerinin değişmesi (daha müköz, daha sulu ya da kanlı akıntı ortaya çıkması), barsak krampları ile bazen ortaya çıkan ishal
Anne hayatının tehlikede olduğu her durumda bebeğin olgunlaşma derecesine bakılmaksızın doğum indüksiyon (suni sancı) ile ya da sezeryan uygulanarak gerçekleştirilir. (Eklampsi, HELLP sendromu, ağır kalp hastalığı, aşırı kanama durumları...vb.) Fetusun rahim içinde yaşamaya devam etmesinin sakıncalı olduğu durumlarda da doğum gerçekleştirilir. ( Bebeğin oksijensiz kalma olasılığı) Erken doğum tehdidi nasıl tedavi edilir? Erken doğumda tedavi için yapılan sancıları durdurma işlemine tokoliz denir. İlaç tedavisinin yanı sıra annenin yatak istirahati, sakinleştirilmesi ve sıvı ihtiyacının giderilmesi önemlidir. NST cihazı ile bebeğin kalp atımları ve annenin sancısı takip kontrol edilir. Sancılar tamamen durur ve anne taburcu edilirse erken doğumun önlenmesi için fazla yorulmaması, egzersiz ve spor yapmaması, susuz kalmaması önerilir. Evde kullanması için de bazen ilaçlar verilir.
Erken doğum yapan annelerin bir dahaki gebeliklerinden önce hamile kalmaya niyetlendiklrinde kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmaları önerilir, Erken doğum yapan annelerin tekrar erkenden hamile kalmaları erken doğum riskini biraz daha arttırır, bu nedenle yaklaşık 2 yıl ara vermeleri önerilir; Düzenli olarak gebelik kontrollerine gidilmesi ve bertaraf edilebilen risk faktörlerinin saptanarak giderilmesi (anemi, idrar yolu enfeksiyonları, rahim ağzı ve vajinadaki enfeksiyonlar gibi) EDT riskini azaltabilir. EDT açısından yüksek risk altında olan anne adaylarının daha sık doktor kontrollerine gitmesi önemlidir.


Tanı da Yeni Yöntemler

 

Anne adayının erken doğum riski taşıyıp taşımadığını anlamak adına yapılacak bazı uygulamalar doktora karar vermesi açısından yardımcı olur.

Nispeten girişimsel olmayan bir özellik taşıyan fFN (Fetal Fibronektin) testi ile erken doğum riski tepit edilebilir.

FFN ya da FFT olarak belirtilen test 22. haftası ile 34. gestasyonel haftası arasında, erken doğum belirtileri olan hamile kadınlarda kullanılır.

Anne adayında rahim kasılmaları, vajinal akıntıda değişiklikler, bel ağrısı, karında rahatsızlık hissi, pelvik baskı ve/veya kramplar gözlemleniyorsa Fetal Fibronektin testi uygulanabilir.

İlk yapılan fFN negatif ise ve doğum belirtileri sonraki 7-14 gün boyunca devam ederse test 14 gün sonra tekrar edilebilir. Her test sonucu takip eden 14 gün boyunca geçerli olduğundan dolayı testin birkaç defa tekrarlanması gerekebilir.

Pozitif fetal fibronektin testi erken doğuma daha az özgüdür. Erken doğum ve yenidoğan komplikasyonları açısından artmış riski gösterir ama doktora erken doğum olup olmayacağı hakkında bilgi vermez. Pozitif test erken doğum belirtileri olan kadınların daha sıkı takip edilmesi gerektiğini gösterir.