0232 458 20 20

EVLA GELECEĞİN TIBBI

Gün geçtikçe daha da popülerleşen ve geleceğin tıbbı olarak adlandırılan Girişimsel Radyolojinin, ülkemizde yaygınlaşan varis tedavisidir.

Biz Sizi Arayalım

Telefon Numaranızı Bırakın,
Randevu Talebiniz İçin Biz Sizi Arayalım.

 

 

Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) Tedavisi Nedir?

Endovenöz Lazer ablasyon ile varis tedavisinde hasarlı olup çalışmayan damar yada damarlar Doppler Ultrasonografi ile dinamik olarak incelenir. Tedavinin başarısı tüm bu damarların Doppler ile detaylı incelenmesi, saptanması ve tüm hasarlı toplar damarların tedavisi ile sağlanır. Bu şekilde varisin yol actığı veya ileride yol açacağı daha ciddi klinik durumlar geri dönüşümsüz engellenebilmektedir.

 

Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) Nasıl Yapılır?


Hasarlı damar içine iğne ile girilerek tedavi yapılacak damara lazer fiberi yerleştirilir.

Damar çevresine ısı etkisinin ve ağrının azaltılması için tümesan anestezi yapılır.Lazer fiberi damar çapına uygun bir hızda yavaşça çekilerek hasarlı damarın tümü lazer enerjisi verilerek kapatılır. Varislerdeki basınç azalır ve gerileme hemen başlar. Tedavinin sonuçları bir iki ay arası tamamen görülmektedir.


Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) kimlere yapılamaz?

 

Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) tedavisinin yan etkileri var mıdır?

Yan etkiler klasik cerrahi tedaviye oranla daha nadir görülür ve çoğunlukla kolay tolere edilir. Bunlar;

 


Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) tedavisinin avantajları nelerdir?

 

İşlem sonrası dikkat edilmesi gerekenler

EVLA tedavisi sonrasında hastanın bacağı elastik bandajla sarılır, Tam iyileşme sağlanıncaya kadar 2-3 hafta varis çorabı giyilmesi önerilir. Hastalar aynı gün normal aktivitelerine ve iş yaşamlarına dönebilir.

 

Gün geçtikçe daha da popülerleşen ve geleceğin tıbbı olarak adlandırılan Girişimsel Radyolojinin, ülkemizde yaygınlaşan varis tedavisidir.

SIK SORULAN SORULAR
Son 5 yıl içinde Varis tedavisinde kullanılan ve yaygınlığı artış gösteren bir uygulamadır. Cerrahi tedavi gerektiren ve ileri derecede varis problem bulunan hastalarda da rahatlıkla kullanılabilmektedir.
Şuanki mevcut tüm datalar EVLA tedavisinin etkin ve güvenilir bir tedavi yöntemi olduğu yönündedir. Son çalışmalarda EVLA tedavisinin başarı oranı %95-98 arasında bildirilmiştir.