Gözde İlaç Dünyada Bir İlke İmza Attı

1473 Gün Önce


Kalı, piyasada kullanılan ilaçların beyindeki kusma merkezini bloke ettiğini; fakat asıl soruna hamilelerde hassaslaşan koku algısının neden olduğunu kaydetti.

Burundaki koku reseptörlerinin hassasiyetini azaltan ve böylelikle kusma refleksini de en aza indirgeyen Endemesis adlı sprey şeklindeki tıbbi cihazın, dünyada bir ilk olduğununu açıklayan Op. Dr. Kenan Kalı, “Bulantıya yardımcı bir tıbbi cihaz olarak Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsatımızı aldık. tıbbı cihazın dünya genelinde patentine de sahibiz” dedi.

Endemesis'in yaklaşık bir yıl süren bir çalışmanın ardından Gözde Sağlık Grubu hekimlerinden Dr. Serhan Kurtulmuş başkanlığındaki bir ar-ge ekibi tarafından geliştirildiğini anlatan Kalı, “Hamile kadınların en büyük problemlerinden birisi de hassaslaşan koku duyusu nedeniyle kusmaları olduğunu gördük. Bu konuda şikayeti olan kadınların eşleriyle yataklarını ayırdığını, yemek yapamadıklarını hatta normalde kokusunu alamadığımız nesnelere karşı aşırı duyarlı hale geldiklerini gözlemledik. Bazı hamileliklerde aşırı kusma yüzünden anne ve bebeğin hayatı tehlikeye bile girebiliyor. Ya da, ilk gebeliği aşırı bulantı ve kusmalı geçen bir anne, ikinci çocuğu yapmak istemeyebiliyor. Tıp dünyası, kusma sorununu beyinde çözmek için ilaçlar geliştirmiş. Fakat koku sorununa bir çözüm getirmemiş. Biz, koku ve bulantı sorununa pratik bir çözüm geliştirdik. Bu konuda dünyada bir ilke imza atarak geliştirdiğimiz spreyle hamile kadınların yaşam kalitesini sosyal ve psikolojik olarak artırdık” diye konuştu.

4 – 6 DAKİKA ARASINDA ETKİSİNİ HİSSETTİRİYOR
Endemesis koku blokerinin, 10 ve 20 cc olarak eczanelerde satışa sunulduğunu belirten Op. Dr. Kenan Kalı, “Burun spreyi, günde üç kez burun deliklerine sıkılıyor. 4 ile 6 dakika arasında etkisini hissettiriyor. Koku hassasiyetini normal düzeye düşürerek, yaşamınızı kolaylaştırıyor” diye konuştu.

KANSER VE MİGREN HASTALARI DA KULLANIYOR

Op. Dr. Kenan Kalı, şu anda ecza depoları aracılığıyla yurtçapındaki eczanelerde satışa sunulan Endemesis'in yoğun ilgi gördüğünü, hamile kadınların yanı sıra; kemoterapi tedavisi gören kanser hastalarının da bu spreyi kullandığını hatırlattı.

Kanser hastalarının da aldıkları yoğun ilaç nedeniyle yeme bozuklukları ve kusma şikayetleri bulunduğunu kaydeden Op. Dr. Kenan Kalı, “Bu sprey sayesinde kanser hastalarının da yeme ve sıvı alma düzenleri normale döndü. Tedaviye önemli bir destek sağladı. Endemesis'in farklı bir kullanım alanı da migren hastaları. Koku ve ışık gibi etkenler migren hastalığını tetikliyor. Endemesis'i kullanan migren hastaları kokunun tetiklediği baş ağrısı şikayetlerinde azalma görüldü.

Ağız içinde çalışan diş hekimleri de Endemesis'i kullanan hastaların kusma reflekslerinin azaldığını belirtiyor ve daha rahat bir şekilde tedaviyi gerçekleştirebiliyor” ifadesini kullandı.

 

 

 Etiketler: burun spreyi, endemesis, koku spreyi, Op. Dr. Kenan Kalı