30 Yıllık Böbrek Taşına Veda Etti.

1817 Gün Önce


İzmirli Gülter Arslan ameliyat korkusu nedeniyle otuz yıl böbreğinde ceviz büyüklüğündeki taşla yaşadı. Sonunda kapalı cerrahi yöntemle ameliyat olmaya ikna olan Arslan, ameliyat esnasında sağlık personeliyle konuşa konuşa böbrek taşına veda etti.
İzmir’in Karşıyaka ilçesinde yaşayan Gülter Arslan, 30 yıl böbreğindeki 2.5 santimlik taşla yaşadı, kendisine sancı veren taştan kurtulmak için yıllarca her yolu denedi. Defalarca taş kırma cihazına giren Gülter Arslan (67), taşı bir türlü düşüremedi. Bir yakınının tavsiyesiyle Özel Gözde İzmir Hastanesine başvuran Arslan, Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ersin Konyalıoğlu’na muayene oldu. Bir böbreğinde ceviz büyüklüğünde taş tespit edilen Arslan için ameliyat kararı alındı.
AMELİYAT KORKUSUNU YENDİ
Yapılan tetkiklerde Gülter Arslan’ın böbrek fonksiyonlarında kayıp başladığını tespit ettiklerini belirten Op. Dr. Konyalıoğlu, “Hastamıza operasyonun nasıl yapılacağına ilişkin bilgi verdik. Belden uyuşturularak (spinal anestezi) ve kapalı yöntemle (bir santimlik bir kesi yapılarak) gerçekleştirileceğini anlattık. 30 yıllık ameliyat korkusunu sonunda yenen Gülter Hanımın iki saat süren bir operasyonla böbrek taşını temizledik” diye konuştu.
AMELİYATTA SOHBET ETTİ
Kapalı yöntemle gerçekleştirilen ameliyatta böbrekteki taşın tamamı başarıyla çıkarıldı. Genel anestezi almadan sadece belden aşağısı uyuşturulan Arslan, ameliyat sırasında sağlık personeliyle sohbet etti.
“TAŞI SAKLAYACAĞIM”
Hayatını zindana çeviren taştan kurtulduğu için çok mutlu olduğunu söyleyen Arslan, “Ameliyatım iyi geçti, neredeyse hiç Ağrı duymadım. Ameliyatın böyle olacağını bilseydim şimdiye kadar hiç beklemez, çoktan ameliyat olurdum. Sağlık çalışanları ile konuşarak ameliyat oldum. Doktoruma ve tüm ekibe minnettarım” ifadesini kullandı. Arslan, ameliyat esnasında tamamen temizlenen taşından kendisine verilen parçaları saklayacağını söyledi.
“GENEL ANESTEZİ RİSKİ ORTADAN KALKIYOR”
Belden uyuşturma (spinal anestezi) yöntemiyle yaptıkları operasyon hakkında bilgi veren Op. Dr. Konyalıoğlu da şunları söyledi; “Yaptığımız ameliyatta hastanın tamamen uyutulmaması, ameliyat sonrasında yaşanılan genel anesteziden kaynaklı sorunları ortadan kaldırıyor. Ayrıca genel anesteziye göre riski daha düşük oluyor. Perkütan Nefrolitotomi operasyonu, İzmir’de sınırlı sayıda merkezde yapılabilen bir operasyondur. Hemen hemen tüm merkezlerde genel anestezi altında uygulanan bu operasyon hastanemizde, spinal anestezi ile başarıyla uygulanmaktadır.”

 

 Etiketler: Üroloji, Op. Dr. Ersin Konyalıoğlu, anasayfa