Her On Kadından Biri Vajinusmus

1817 Gün Önce


Özel Gözde İzmir Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Dr. Feyza Ağaca, vajinusmus hastalığı hakkında bazı bilgiler paylaştı. Vajinusmus hastalığının tanım olarak cinsel birleşme anında pubokoksigeal kaslar olan vajinal kasların istemsiz kasılarak ilişkiye izin vermemesi hali olduğunu ifade eden Ağaca, kişilerin bu esnada acı çekeceklerini düşünerek panik ve korku hissettiklerini dile getirdi. Vajinusmusun genellikle psikolojik nedenlerden kaynaklandığını dile getiren Feyza Ağaca, "Bu hastalığa daha çok, katı kurallarla yetiştirilen toplumlarda ilk cinsel deneyimle ilgili yanlış bilgilendirilen kişilerde, geçmişte cinsel taciz, tecavüze uğramış veya buna tanıklık etmiş kişilerde sık rastlanıyor. Tedavisinde terapilerle hızlı ve etkili sonuçlar alınabiliyor. Sağlıklı bir cinsel yaşam için eşlerin bu konuda desteği çok önemli ve terapilere çiftlerin beraber katılmaları tedavi sürecini hızlandırıyor” diye konuştu.
Ailelerin çocuklarına cinsellikle ilgili doğru bilgilendirmeler yapmasının ve konu ile ilgili iletişime açık olmalarının önemine dikkat çeken Ağaca, şöyle konuştu:
"Okullarda verilecek nitelikli cinsel eğitimler ve medya aracılığıyla, toplumsal bilincin artırılması ile birlikte bu soruna rastlanma sıklığı azalacaktır.Eşlerin, kadınlara mutlaka gidilen terapilerde eşlik etmesi gerekiyor. Eşler vajinusmusu, karşılıklı bir hastalık olarak algılamalı ve eşler hastalıkla mücadelede beraber hareket etmeli. Bu hem hastalığın çok daha kolay, hem de daha hızlı giderilmesinde önemli."

 

 Etiketler: Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Op. Dr. Feyza Ağaca Güler, anasayfa