Ameliyatsiz Bel Ağrisi Tedavisi Kriyoplasti

1258 Gün Önce


Op. Dr. Özbek, ilk olarak Polonyada uygulanmaya başlanan ve son 5 yıldır da beyin omurga cerrahisinde kullanılan Kryoplasti tekniğinin ameliyatsız, narkozsuz yapıldığına ve yatış gerektirmeyen bir müdahale olduğu bilgisini verdi. Dr. Özbek kronik ağrıların kişinin yaşam kalitesini düşürdüğüne dikkat çekerek tedavinin kireçlenmeye bağlı bel ağrısı şikayetlerinin giderilmesinde oldukça etkili olduğunu sözlerine ekledi.

Vücudun yükünü kaldıran omurganın doğru kullanılması gerektiğini ifade eden Dr Özbek, “Omurga kemikleri arasındaki faset eklemlerde görülen kireçlenme ve bozukluklar arkaya, sağa ve sola hareketlerde ağrı oluşmasına neden oluyor. Faset eklemler üzerindeki sinirler aracılığıyla iletilen bu ağrılar hastanın günlük yaşamını da olumsuz etkiliyor. Yaşa bağlı olarak gelişen ve omurganın üzerine yük bindirecek yanlış kullanımlar sonucu gençlerde de bu kireçlenmeler görülebiliyor. Kryoplasti yöntemiyle faset eklemlere uygulanan eksi 80 derecelik soğuk tedavisi sonucu bu ağrı hissi ortadan kaldırılıyor. Orada bulunan dokuya hiçbir zararı da olmuyor. Bu uygulamanın %80'in üzerinde başarı oranı bulunuyor” diye konuştu.

Omurga kireçlenmesine bağlı olarak gözlemlenen kronik bel ağrılarında tanı ve tedavi süreçlerinin çok önemli olduğu bilgisini de veren Beyin ve Sinir Cerrahi Op. Dr. Erdinç Özbek, şöyle devam etti: “Hastanın durumu öncelikle M.R ve Tomografi tetkikleri ile belirleniyor. Eğer hastanın durumu uygunsa Kryoplasti tek seansta uygulanıyor. Etkisi hemen başlıyor; 6 ay ve 2 yıl arası sürüyor. Uygulamanın ardından hasta aynı gün günlük yaşantısına dönebiliyor. Hasta diğer bel ile ilgili diğer tedavileri yapabilmek için önemli bir avantaj elde ediyor. Uygulamanın bilinen bir yan etkisi de bulunmuyor”

 

 

 Etiketler: Kryoplasti, ameliyatsız bel ağrısı tedavisi, Op. Dr. Erdinç Özbek