0232 458 20 20

KANSIZLIK

Kansızlık, kandaki hemoglobin miktarının erişkin ve çocuklarda belli değerlerin altına düşmesi durumudur. kandaki Hemoglobin (Hb) değerlerinin 11 g/ dl’nin altına düşmesi kansızlık tanısının konulmasında önemli bir faktördür.

Biz Sizi Arayalım

Telefon Numaranızı Bırakın,
Randevu Talebiniz İçin Biz Sizi Arayalım.

 

Kansızlık birçok önemli sağlık sorununa neden olabilir. Tanın konulması ve tedaviye geç olmadan başlanması birçok hastalığın önüne geçilmesine yardımcı olur.

Çocuklarda Kansızlık

Çocuklarda kansızlık probleminin tedavi edilmemesi ya da tedavinin gecikmesi durumunda büyüme yavaşlar, hastalıklar daha sık görülür, fiziksel aktivitelerde azalmalar olur. Ayrıca algılamada, öğrenmede ve yorumlama yeteneğinde gerileme görülür. Uzun dönemde dikkatin dağılması ile birlikte yorguluk ve ilgisizlik artar ve bu nedenlere bağlı olarak okul başarısında düşüş yaşanır.

Erişkinlerde Kansızlık

Erişkinlerde kansızlık problemi genelde kadınlarda daha fazla görülüyor. Özellikle gebe olan kadınlarda bu durum biraz daha fazla görülüyor. Ayrıca, yetişkinlerde alkol, çay ve kahve tüketiminin fazla olması, vejetaryen beslenme tarzının tercih edilmesi, aspirin veya benzeri ilaç kullanımları kansızlığa neden olan etkenler olarak karşımıza çıkıyor.

Kansızlığın Belirtileri

Halsizlik

Enerji eksikliği

Baş dönmesi

Gözlerin kararması

Nefes darlığı

Yorgunluk hissi

Sık hastalanma

İştahsızlık

Normalden fazla üşüme

Konsantrasyon bozukluğu

Saçlarda dökülme ve kırılma

Duygu ve durum bozuklukları

Unutkanlık

Kansızlık En Çok Kimlerde Görülür?

Kansızlık genelde kadınlar (öncelikle gebelerde) ve çocuklarda daha yaygındır. Her 2 gebeden biri ve her 5 çocuktan ikisinde kansızlık görülmektedir. Araştırmalar, her 5 erkekten ve her 3 kadından birinde kansızlık olduğunu göstermektedir.

 

Kansızlığın Yol Açtığı Hastalıklar

Kalp hastalıkları

Akciğer, karaciğer- dalak büyümesi,

Kas-iskelet sistemi hastalıkları

Merkezi sinir sistemi bozuklukları

Gebelerde; bebek ölümleri veya düşük kilolu bebek doğurma riski

Kansızlık Tanısının Konulması

Uzman bir hekim muayenesi ile birlikte yapılan kan sayımı testi tanının konulmasında yeterlidir. Kan sayımı sonucunda ortaya çıkan düşük hematokrit ve hemoglabin değerleri kansızlık tanısının konulmasını destekler.İleri tetkik olarak nedene yönelik demir, demir bağlama, ferritin, vitamin, B12, folikasit, kan biyokimyası, tüm batın ve usg ölçümleri dahiliye uzmanınca yaptırılması gereken basit tetkiklerdir 

Kansızlık Tedavisi

Tespit edilen nedene ve eksik olan vitamin ve mimaralin tespiti ve ona yönelik tedavi Hekimin önerdiği doz ve sürede (demir vitb12 folat v.s) ilaçlarının kullanımı ile gerçekleşir. Besinlerlede eksik olanın yerine konması önemlidir.

Demir yönünden zegin gıdalar:

B12 zengin gıdalar

Folat yönünden zengin gıdalar

SIK SORULAN SORULAR
Kanın içinde bazı bileşenlerin az olması durumu kansızlık olarak tanımlanabilir. Halk arasında yanlış olarak bilinen kanın az olması durumu değildir.
Alyuvarlar (kırmızı kan hücreleri), akyuvarlar (beyaz kan hücreleri), trombositler (pıhtı hücreleri) ve proteinlerden oluşur. Birkaç kimyasal daha olmasına rağmen temel olan bu 4 bileşendir.
Kansızlığın ilk etkileri organlara ve diğer dokulara yeterli oksijenin taşınmaması ile çıkar. Hemoglobin, solunum yoluyla alınan oksijeni kanla birlikte organlara taşır. Hemoglobin sayısı normalden az olması durumunda dokulara giden oksijen yeterli olmadığı için kansızlık ortaya çıkar.