0422 323 23 23

Çip Bebek Yöntemi ile Gebelik Oranları 1.5 Katına Çıktı

Harvard Üniversitesi'nde bir Türk profesör tarafından geliştirilen ve Türkiye'de aynı zamanda uygulanmaya başlayan 'Mikro Akışkan Çip' teknolojisi gebelik oranlarında yüksek başarı oranı olan etkin bir yöntemdir.

Biz Sizi Arayalım

Telefon Numaranızı Bırakın,
Randevu Talebiniz İçin Biz Sizi Arayalım.

 

 

 

 

Doğal yollardan çocuk sahibi olamayanların başvurduğu "aşılama” yönteminde adeta çığır açan "mikro akışkan çip", teknolojisi ile  adeta samanlıkta iğne arar gibi canlı sperm aranmaktadır.

Geliştirilmiş mikro çip yöntemi ile erkek kaynaklı kısırlıklara bir çözüm bulunmuştur. Dünyada 70 milyon çiftin interfilite (kısırlık) sorunu yaşadığı ve bunlardan 3'te birinin erkek kaynaklı problemler olduğu bilinmektedir. Bu bilgi göz önüne alındığında bu tedavilerin ne kadar önemli bir gelişme olduğu anlaşılabilir. Spermlerindeki sayı, şekil ve morfolojik özellikler sebebiyle gebelik sağlamakta güçlük çeken erkekler için bir umut ışığı olmuştur.

Mikroçip yöntemi sayesinde sağlıklı spermler ve diğerlerine göre daha az sağlıklı olan spermler ayırt edilir. Sperm çipleri mikro kanalcıklardan oluşmaktadır. Mikro kanalların görevi de iyi kalitedeki spermlerin seçimini sağlamasıdır. Mikro çip yöntemi ile kaliteli ve kalitesiz spermler iki farklı tarafta toplanır. Bir tarafta sağlıklı ve DNA’sı oldukça düzgün olan kaliteli spermler toplanırken, bir tarafta da diğerlerinden daha sağlıksız olan, DNA’sı hasar görmüş spermler toplanır. Bu sayede de sağlıksız olan spermlerin seçilip, gebelik şansını düşürmesi riski ortadan kaldırılır.

Mikro çip tedavisi,

DNA'SI EN İYİ OLAN SPERM SEÇİLİYOR

Bu yöntem seçilen spermlerin kalitesini artırarak daha başarılı aşılama çalışmalarının ortaya çıkmasını sağlıyor. “Hücre ayrıştırıcı çip” teknolojisi olarak bilinen bu yöntemde, gebelik oranı 1.5 kat artırıyor.

Geliştirilmiş sperm çipleri aynı bir süzgeç gibi sağlıklı ve kaliteli olan spermler diğer spermlerden ayırt edilmektedir. Mikro kanalcıklarda bulunan bu sağlıklı spermlerin farklı bir yerde depolanması sağlanır. Çip'e konulan spermler göç eden kuş sürüsü mantığıyla hareket ederek, DNA'sı en iyi olan spermi öne geçirir.

Prof. Dr. Haşmet Mesut Özsoy

DNA'SI EN İYİ OLAN SPERM SEÇİLİYOR

SAMANLIKTA İĞNE ARAR GİBİ SAĞLIKLI SPERM ARANIYOR

Bu yöntemde adeta samanlıkta iğne arar gibi canlı sperm aranıyor. Bu yöntem ile bir tarafta sağlıklı ve DNA’sı oldukça düzgün olan kaliteli spermler toplanırken, bir tarafta da diğerlerinden daha sağlıksız olan, DNA’sı hasar görmüş spermler toplanır. Böylece sağlıksız olan spermlerin seçilip, gebelik şansını düşürme riski ortadan kaldırılır.

SIK SORULAN SORULAR
Mikroakışkan sperm ayıklama çipleri canlı, sağlıklı hücrelere fiziki olarak zarar verebilecek teknikleri kullanmadan, morfolojik ve fizyolojik olarak daha iyi durumda ve DNA kırıklarının bulunma oranı çok daha az olan spermlerin; diğer ölü olgunlaşmamış ve düşük kaliteli sperm hücrelerinden ayıklanmasını sağlamak amacı ile tasarlanmıştır. Mikroakışkan çip teknolojisi, aşılama tedavisinde kullanmak için gerekli olan sağlıklı spermleri elde etmek için kullanılır.
Ürünler T.C. Sağlık Bakanlığı Tıbbi Cihaz Yönetmeliği gereklilikleri ve Avrupa Birliği Standardını belirten CE belgesine sahip olarak üretilmektedir.
İnfertilite sebeplerinin sayısı çok fazladır. Öncelikle bu sebeplerin neler olduğunun öğrenilmesi gerekmektedir. Bu sonuçlara göre Mikroçiplerin başarı oranından bahsedilebilir.
Mikroakışkan sperm ayıklama çip yönteminde spermler içerisinden seçim yapıldığı için teknolojinin başarılı olma ihtimali vardır. Kesin sonuçlar için en kısa zamanda merkezimize başvurabilirsiniz.