0422 323 23 23

LAZERDE DEVRİM! NO TOUCH Lazer ile Göze Dokunmadan Saniyeler İçinde Gözlüklerinizden Kurtulun...

Gözlükten ve kontakt lenslerden kurtulmak için uzun zamandır uygulanmakta olan klasik lazer tedavilerinde gözünüze “dokunulması” gerekir. Bu durum lazer operasyonunu tercih eden hastalarda tedirginliğe yol açabilmektedir. TransPRK (NO TOUCH) tekniği adı verilen lazer yöntemi bu tedirginliği önler. Bu yöntemle yapılan lazer tedavisinde göze cihaz teması olmaz. Hastanın, uzaktaki bir ışık kaynağına saniyeler içinde bakması tedavinin yapılması için yeterlidir.

Biz Sizi Arayalım

Telefon Numaranızı Bırakın,
Randevu Talebiniz İçin Biz Sizi Arayalım.

 

TransPRK (No Touch) yönteminin diğer lazer tedavi yöntemlerinden farkı nedir?

Klasik tedavi yöntemleri olan LASIK ve intraLASIK (femto-saniye) tekniklerinde, gözdeki kornea dokusu özel bir bıçakla veya lazerle kesilir ve sonra tedavi yapılır. PRK yönteminde ise gözün ön çeperi alkolle eritilerek kazınır ve sonra tedavi yapılır. NO TOUCH tedavisinde bunlar yapılmaz, tedavi tek adımda gerçekleşir. Bu yöntemde uzaktaki bir ışık kaynağına 50 saniyeden az bir süreyle bakmak yeterli olur. Bu yöntem, LASIK ve femto-saniye (intraLASIK, i-LASIK) tedavilerinden sonra görülebilen veektazi adı verilen, ameliyata bağlı ilerleyici kornea incelmesi ve ameliyata bağlı yüksek astigmat gelişimi riskini sıfıra kadar indirir. Ayrıca, LASIK ve femto-saniye yöntemlerinde göze zorunlu olarak uygulanan vakum (emme) halkasının neden olabileceği retina yırtılması riskini tamamen ortadan kaldırır.

 Neden NO TOUCH Laser?

 • Tedavi göze cihaz teması olmadan gerçekleşir. 

 • Tedavi saniyeler içinde tamamlanır.

 • Gözden zar kaldırılmaz, göz çizilmez, gözden parça çıkarılmaz.

 • Gözün örtüsü olan epitel alkol ile temizlenmez, epitel kazıması yapılmaz.

 • Tedavi sırasında hiç ağrı duyulmaz. 

 • İki göze aynı seansta tedavi yapılır.

 • Tedavi sonrası gözler kapatılmaz. 

 • İnce kornealı hastalara uygulanabilir.

 • Ektazi riski sıfıra yakındır. 

 • Retina yırtılması riski sıfırdır.

 • Zar kırışması, zar altında hücre birikmesi türünden sorunlar oluşmaz.

 • Miyop, hipermetrop ve astigmatlara uygulanabilir.

 • Tedavi sonrası gelişen göz kuruluğu şiddeti düşüktür ve geçicidir.

 • LASIK, femto-saniye türü tedavilerden sonra gözleri uzun süre darbelerden korumak gerekirken, No Touch tedavisinden 3-4 gün sonra artık gözlerin bu tür bir korumaya ihtiyacı kalmaz.

 • Tedavi sonrası 7. günden itibaren denize ve havuza girilmesi mümkündür. 

 

No Touch Laser'i Kimler Yaptırabilir?

 • 18 yaşın üzerindeki kişiler (Üst yaş sınırı yok)
 • Miyoplar (Uzağı göremeyenler)
 • Astigmatlar (Bulanık görenler)
 • Hipermetroplar (Yakını göremeyenler)
 • Korneası ince kişiler
 • Keratokonus hastalarına (Cross tedavisiyle birlikte)
 • Kornea nakli geçirmiş ama astigmatı düzelmemiş hastalar.
 • Katarakt ameliyatından sonra göz numarası sıfırlanamamış hastalar.

Hangi Lazer Tekniği Gözüm İçin Uygun

Hastanın yapılan ileri tetkiklerinde (topografi,pekimetri vs) kornea yapısı incelenir.Hastanın gözlük değerleri ve bu ölçümler  cihaz üzerinde eşleştirilir ve yorumlanır.Sonuçta hastaya hangi lazer tekniğinin en iyi sonuç vereceği belirlenir ve bu teknik ile lazer operasyonu uygulanır.

Temelde uygulanan 3 teknik;

 • NO TOUCH
 • LASIK
 • EPİLASIK

Hastanın gözlük değerleri ile kornea yapısı karşılaştırıldığında hastalara Lasık ve Epilasik lazer operasyonları uygulanabilmektedir.

Lasık ve Epilasık operasyonlarına gerek kalmayan büyük hasta grubuna ise tekniği uygulamaktayız.

Bu NOTOUCH tekniğinde, hastaların kesinlikle korneasına el değmeden(dokunmadan) ,korneası kesilmeden, korneasına kazıma yapılmadan sadece ile çok kısa süren bir lazer işlemi uygulanmaktadır.Bu işlem için hastanın ışık içine sadece 50 saniye bakması yeterli.

Bu tedavi sayesinde hastada eskiden ‘haze’ denen problemlerin önüne geçilmektedir.Bu tekniğin ana avantajı ,kornea dokusu kesilmediği için ileride kornea hissizliği durumunun önüne geçilmektedir.

Diğer teknolojiler artık çok eski olup kesinlikle eski teknolojilerden uzak durmak lazım.Cihazlar sürekli kendilerini upgrade  etmekte ve hastaların ihtiyaçlarına daha mükemmel cevap vermek için gelişmekteler.

Hastalarımıza tavsiyemiz, teknolojinin gerisinde kalmamaları.

Çünkü uygun hastalarda en opsiyonel ve mükemmel sonuçlara insan eli değmeden yapılan NOTOUCH teknolojisi sayesinde ulaşıyoruz.

 

Excimer Lazer ile Gözlüklerinizden Kurtulun!
Göz yapısı uygun olan miyop, hipermetrop ve astigmatlara uygulanabilir. Yani, uzak ve yakın görme sorunu olan hastalar bu tedavi için aday olabilir. Özellikle korneası ince olan ve kornea yüzeyi normalden daha dik olan olgularda NO TOUCH tedavisi sorunu çözebilecek tek yöntem olabilir.
Tedavi işlemi, sadece anestetik damla damlatılmasıyla yapılır ve uygulama sırasında hasta hiç ağrı duymaz. Tedavi sırasında göze herhangi bir cihaz teması olmaz, lazer cihazından çıkan ışınlarla göze doğrudan tedavi yapılır. Tedaviden sonra gözlerin kapatılması gerekmez, hasta iki gözünü de açık tutarak evine gidebilir. Uygulama, aynı tedavi seansında iki göze birden yapılır. Tedaviden sonraki 4. günde hasta bilgisayarda çalışma ve otomobil kullanma türü işleri yapmaya başlar.
Halk arasında ‘kartal gözü’ olarak da bilinen wavefront uygulamasında, göz içindeki ışık saçılmaları ve sapmaları ölçülür ve lazer tedavisi buna göre ayarlanır. Gözlük ya da lensle bile düzeltilemeyen bu sapmalar wavefront tekniğiyle düzeltildiğinde kişinin kendi göz yapısına uygun tedavi gerçekleşmiş olur. Sonuçta, hastanın gece görüşü artar ve gece karşıdan gelen araba farlarının yarattığı kamaşma türü yakınmalar sona erer.
Hastanın yapılan ileri tetkiklerinde (topografi,pekimetri vs) kornea yapısı incelenir.Hastanın gözlük değerleri ve bu ölçümler cihaz üzerinde eşleştirilir ve yorumlanır.Sonuçta hastaya hangi lazer tekniğinin en iyi sonuç vereceği belirlenir ve bu teknik ile lazer operasyonu uygulanır. Temelde uygulanan 3 teknik; ν NO TOUCH ν LASIK ν EPİLASIK Hastanın gözlük değerleri ile kornea yapısı karşılaştırıldığında bazen hastalara Lasık ve Epilasik lazer operasyonları uygulanabilmektedir. Lasık ve Epilasık operasyonlarına gerek kalmayan büyük hasta grubuna ise NOTOUCH lazer tekniği uygulamaktayız. Bu NOTOUCH tekniğinde, hastaların kesinlikle korneasına el değmeden(dokunmadan) ,korneası kesilmeden, korneasına kazıma yapılmadan sadece NOTOUCH tekniği ile çok kısa süren bir lazer işlemi uygulanmaktadır.Bu işlem için hastanın ışık içine sadece 50 saniye bakması yeterli. Bu tedavi sayesinde hastada eskiden ‘haze’ denen problemlerin önüne geçilmektedir.Bu tekniğin ana avantajı ,kornea dokusu kesilmediği için ileride kornea hissizliği durumunun önüne geçilmektedir. Diğer teknolojiler artık çok eski olup kesinlikle eski teknolojilerden uzak durmak lazım.Cihazlar sürekli kendilerini upgrade etmekte ve hastaların ihtiyaçlarına daha mükemmel cevap vermek için gelişmekteler. Hastalarımıza tavsiyemiz, teknolojinin gerisinde kalmamaları. Çünkü uygun hastalarda en opsiyonel ve mükemmel sonuçlara insan eli değmeden yapılan NOTOUCH teknolojisi sayesinde ulaşıyoruz.


Lazer tedavisi pahalı mı?

Ortalama bir gözlüğün fiyatı 200 ila 1.500 TL arasındadır. Kontakt lens kullananlar yıllık en az 400 TL’yi lens ve yan ürünlerine ayırmaktadır. Her yıl yenilenen bu masraflar göz önünde bulundurulduğunda lazerle gözlükten kurtulma tedavileri için harcanan para 1-2 yıl içerisinde geri kazanılmakta ve sonraki yıllarda çok ciddi para tasarrufu sağlamaktadır.

SIK SORULAN SORULAR
Miyop Hipermetrop astigmat gibi kırma kusurlarının Excimer Laser ile tedavisi, kuralları oturmuş ve sonuçları memnun edici olduğundan güvenilir bir yöntem olarak tıp dünyasında yerini almıştır.1980li yılların sonundan itibaren yani 30 yıldan fazladır milyonlarca kişi bu yöntem ile tedavi olarak sosyal ve mesleki yaşantılarında gözlük ve kontakt lens kullanımının yarattığı kısıtlamalardan kurtulmuştur. Excimer Lazer Amerikan Sağlık Dairesi(FDA)'nin uzun süre takip ederek onayladığı, tüm sağlık otoriteleri tarafından çok güvenli sayılan bir cerrahidir. Amerika'da savaş pilotlarına kadar uygulanmasına izin verilmiştir. Türkiye'de Polislere ve sivil uçuculara uygulanmasına izin verilmiştir. TransPRK (NO TOUCH) tedavisi 2010 senesinde Almanya’da kullanılmaya başlanmıştır ve şu anda Avrupa Birliği ülkelerinin tümünde, Japonya, Rusya ve çok sayıda başka ülkede resmi otoritelerce onaylanmış olarak uygulanmaktadır.
Lazer tedavisi doğru şartlar altında uygun hastalara yapıldığı zaman güvenlidir. Bu süreçte önemli olan göz yapınız dikkate alınarak doğru lazer teknolojisi ile birlikte tedavi sürecinin belirlenmesidir. Bu planlama ile gidilmesi halinde, gözleriniz tekrar ilerlemez. Gözlerinizde numara kalacak ya da geri gelecek durumda ise doktorunuz size lazer ameliyatı önermez.
1. Advanced Surface Laser Ablation: A True No-Touch Technique, June 2011 M. Aslanides, MD, PHD, MBA, FRCOPHTH; S. Padroni, MD, MRCOPHTH, MSc. Cataract & Refractive Surgery Today Europe, Supplement, June 2011. 2. Single-Step Transepithelial PRK (Trans-PRK) vs Alcohol-Assisted PRK in Myopia and Compound Myopic Astigmatism Correction. Kaluzny BJ, Cieslinska I, Mosquera SA, Verma S. Medicine, February 2016. 3. A pharmalogical modification of pain and epithelial healing in contemporary transepithelial all-surface laser ablation (ASLA) Ioannis M Aslanides, Vasilis D Selimis, Nikolaos V Bessis, Panagiotis N Georgoudis. Clinical Ophthalmology, 2015 4. One-Step Transepithelial Photorefractive Keratectomy (Trans-PRK) With Mitomycin C as an Early Treatment for LASIK Flap Buttonhole Formation. Abdulaal MR, Wehbe HA, Awwad ST. Journal of Refractive Surgery, January 2015. 5. Pain, wound healing and refractive comparison of mechanical and transepithelial debridement in photorefractive keratectomy (Trans-PRK) for myopia: Results of 1 year follow-up. Celik U, Bozkurt E, Celik B, Demirok A, Yilmaz OF. Contact Lens Anterior Eye. July 28, 2014. 6. Introducing a new techinique for transepithelial surface ablation (TransPRK). Sajjad Mughal, Arif Sokwala, Vaishali Patel and Amir Hamid describe the latest method, a new addition to the armoury for surface ablations. Optician, November 2014. 7. Comparison of Clinical Results between Transepithelial Photorefractive Keratectomy and Brush Photorefractive Keratectomy. Hyunseung Kang, MD, Chul Myong Choe, MD, Tae Hoon Choi, MD, PhD, Se Kyung Kim, MD. ournal of Korean Ophthalmological Society, September 2014. 8. A Clinical and Confocal Microscopic Comparison of Transepithelial PRK (Trans-PRK) and LASEK for Myopia. Safak Korkmaz,Kamil Bilgihan, Sabahattin Sul, Ahmet Hondur. Journal of Ophthalmology. July 2014. 9. Transepithelial photorefractive keratectomy (Trans-PRK) versus conventional alcohol-assisted photorefractive keratectomy (PRK) for correction of mild and moderate myopia. Waleed A. Ghobashy, Mohamed E. Shahin, Karem A. Kolkailah. Journal of Egyptian Ophthalmological Society, June 2014. 10. On-line pachymetry outcome of ablation in aberration free mode TransPRK. Adib-Moghaddam S, Arba-Mosquera S, Salmanian B, Omidvari AH, Noorizadeh F. European Journal of Ophthalmology, June 2014. 11. Spectral OCT with speckle contrast reduction for evaluation of the healing process after PRK and transepithelial PRK (TransPRK). Kaluzny B J, Szkulmowski M, Bokowska DM, Wojtkowski M, Gora M, Wojtkowski M. Biomedical Optical Express, April 2014. 12. Transepithelial Photorefractive Keratectomy (TransPRK) with Cross-linking for Keratoconus. A. N. Mukherjee, V. Selimis and I. Aslanides. The Open Ophthalmology Journal, October 2013. 13. Theoretical analyses of the refractive implications of trans-epithelial PRK (TransPRK) ablations Arba Mosquera S, Awwad ST, British Journal of Ophthalmology, July 2013. 14. Consecutive myopia correction with transepithelial (TransPRK) versus alcohol-assisted photorefractive keratectomy (PRK) in contralateral eyes. M. H. A. Luger, MD; T. Ewering, Dipl-Ing (FH); S.Arba-Mosquera, MSc, PhD. Journal of Cataract & Refractive Surgery, August 2012. 15. Transepithelial photorefractive keratectomy (TransPRK) mode using SCHWIND ESIRIS excimer laser. Dong-Mei Wang; Yi Du; Guang-Sheng Chen; Liu-Song Tang, and Jian-Feng He. International Journal of Ophthalmology, June 2012. 16. Comparison of single-step reverse transepithelial all-surface (TransPRK) laser ablation (ASLA) to alcohol-assisted photorefractive keratectomy (PRK). M. Aslanides, S. Padroni, S. Arba Mosquera, A. Ioannides, A. Mukherjee. Clinical Ophthalmology, June 2012. 17. Transepithelial photorefractive keratectomy (TransPRK) : Clinical Results Fadlallah A, Fahed D, Khalil K, Dunia I, Menassa J, El Rami H, Chlela E, Fahed S. Journal of Cataract & Refractive Surgery, October 2011. 18. Simultaneous aspheric wavefront-guided transepithelial photorefractive keratectomy (TransPRK) and phototherapeutic keratectomy (PRK) to correct aberrations and refractive errors after corneal surgery M. Camellin, MD; S. Arba Mosquera, MSc. Journal of Cataract & Refractive Surgery, July 2010. 19. Laser corneal refractive surgery in the twenty-first century: a review of the impact of refractive surgery on high-order aberrations (and vice versa). S. Arba Mosquera, M. C. Arbelaez, D. de Ortueta. Journal of Modern Optics, July 2010.