0422 323 23 23

Sarı nokta hastalığı (Makula dejenerasyonu)

Makula dejenerasyonu olarak bilinen sarı nokta hastalığı genellikle katılımla geçen, 55 yaş sonrası kişilerde ve bazen genç hastalarda , sigara içenlerde ve yetersiz beslenenlerde sık görülen, ilerlemesi durumunda görme kaybına yol açabilen gözde makula ismi verilen bölgenin bozulmasıyla karakterize bir retina hastalığıdır.

Biz Sizi Arayalım

Telefon Numaranızı Bırakın,
Randevu Talebiniz İçin Biz Sizi Arayalım.

 

 

Makula, gözün arkasında yer alan ve detayları görmemize sağlayan bölgedir. Bu bölge sayesinde okuyabilir ya da iğneden ipliği geçirebiliriz. Makula iyi çalışmadığı zaman baktığımız alanda bulanıklık ve karanlıktan şikayet ederiz. Makula dejenerasyonu, merkezdeki görmeyi azaltsa da yanlardan olan görmemizi bozmayacaktır. Örneğin; duvarda bulunan bir saati görebilir, ancak saatin kaç olduğunu söyleyemeyiz. Makula dejenerasyonu tamamen körlükle sonuçlanmaz. Bu hastalar evde kendi işlerini görebilirler ancak tek başına sokağa pek çıkamaz, okuyamaz, yazamaz, televizyon izleyemez ve araba kullanamazlar.

Sarı nokta hastalığının kaç farklı tipi vardır?

Sarı nokta hastalığının (makula dejenerasyonunun) 2 farklı tipi bulunmaktadır:
Kuru Tip Makula Dejenerasyonu: Çoğu hastada bulunan bir tiptir. Yaşlanmaya bağlı olarak gelişir. Yavaş ilerlediğinden görme kaybı daha azdır ve uzun sürede ortaya çıkar.
Yaş Tip Makula Dejenerasyonu: Sarı nokta hastalığından müzdarip kişilerin %10'unda bulunur. Gözün arka kısmından gelişen anormal damarlanmalar sonucu meydana gelen sızıntılar ve kanamalarla belirti verir. Bu durumda görme kaybı ani ve ciddi seviyededir.

Sarı nokta hastalığının belirtileri nelerdir?

Sarı nokta hastalığı farklı kişilerde değişik belirtilerle ortaya çıkabilmektedir. Bazen bir gözde ileri derecede görme kaybı olduğu halde öteki göz yıllarca sağlam kalabilmektedir. Sarı nokta hastalığına erken dönemlerde tanı mümkündür.Hastaların şikayetleri olmasa dahi belli peryotlarda muayeneye gelmesi ve muayene eden hekiminde göz arkasına dikkatlice bakıp gözden kaçırmaması gerekir.Ancak her iki göz birden etkilenirse okurken veya çalışırken zorluk hissedilmeye başlanır. Bu durumda;

1. Baktığınız noktanın ortasında koyu karanlık bir bölge olur.
2. Baktığınız noktadaki düz çizgilerde bükülmeler görülür.
3. Renkler daha soluk görünür.

Toplumda özellikle 60 yaş üstü gruplar her 4–5 kişiden birisinde, 85 yaşında ise her iki kişiden birisinde sarı nokta hastalığının belirtileri gözlenebilmektedir.Bazende çok genç yaşlarda genetik kökenli olarak görülebilmektedir.

Sarı nokta hastalığında kimler daha fazla risk altındadır?

Sarı nokta hastalığı için en önemli risk faktörleri şöyle sıralanabilir:

Sarı nokta hastalığı tanısı nasıl konur?

Sarı nokta hastalığında erken tanı ve erken başlanan tedavi büyük önem taşır. Çünkü mevcut tedavilerle var olan görme kaybı çoğunlukla geri döndürülemez, ancak ilerlemesi durdurulabilir. 
Erken tanı için düzenli olarak göz muayenesi olunması gerekir.
Göz muayenesinde görme keskinliğinin değerlendirildiği rutin muayenenin yanı sıra kapsamlı bir retina muayenesi sarı nokta hastalığının tanısında büyük önem taşımaktadır.

Son dönemde büyük bir gelişme kaydedildi.Tedavi ile görme seviyesi arttırılamayan sarı nokta hastalarına özel bir operasyon sistemi sayesinde çoğu hasta grubu artık günlük yaşamını idare edecek kadar görme seviyesine ulaşabilmektedir.

Sarı nokta hastalığı nasıl tedavi edilir?

 

Son dönemde büyük bir gelişme kaydedildi.Tedavi ile görme seviyesi arttırılamayan sarı nokta hastalarına özel bir operasyon sistemi sayesinde çoğu hasta grubu artık günlük yaşamını idare edecek kadar görme seviyesine ulaşabilmektedir.