Menopoz Sonrasi̇ Her Kanama İncelenmeli̇

1911 Gün Önce


Özel Gözde İzmir Hastanesi  Kadın ve Doğum Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Feyza Ağaca Güler, menopoz sonrası rahimde meydana gelen her kanamanın, mutlaka uzman bir doktor tarafından incelenmesi gerektiğini söyledi. Dr. Güler, “Gerçekleşen her kanama mutlaka değerlendirilmeli, hastalık olup olmadığı patoloji raporuyla da belgelendirilmelidir” dedi.

ÖSTROJEN ALZHEİMER’DEN KORUYOR

Menopozun tıpkı ergenlik gibi kadın hayatında önemli dönemeçlerden birisi olduğunu belirten  Op.Dr. Feyza Ağaca Güler menopozun sebebinin, beyinden gelen hormonal sinyallere yumurtalıkların artık cevap verememesiyle adetten kesilme olduğunu söyledi.

Türkiye'de menopoz yaşının 48 ile 52 yaş aralığında olduğunu açıklayan Dr. Güler, “Menopozun başlama yaşında en büyük etken genetiktir. İnsan ömrünün uzamasıyla birlikte kadınlar hayatlarının neredeyse üçte birlik kesimini menopoz sonrasında geçirmektedir” dedi. Bu dönemde bazı değişikliklerin olduğunu dile getiren Dr. Güler, menopoz sonrası östrojen hormonu üretilemediği için, tedbir alınmazsa bazı hastalıkların vuku bulabileceğini ifade etti. Dr. Güler, “Kadınlar için kalp – damar hastalıkları, kemik erimesi, beyin fonksiyonlarının korunması alzheimerin önlenmesinde ve idrar yolu hastalıklarında adeta koruyucu kalkan olan östrojen hormonu artık vücutta üretilememektedir. Bunun sonucunda tüm bu hastalıklara karşı koruması azalan vücutta eğer tedbir alınmaz, yeterli tedavi verilmezse hayat kalitesini olumsuz etkileyecek hastalıklarla karşılaşmak maalesef mümkün olmaktadır” diye konuştu.

MUTLAKA ÖRNEK ALINMALI

Menopozla ilgili bilinmesi gereken diğer bir önemli konunun ise menopoz sonrası kanamalar olduğuna dikkat çeken Dr. Güler, menopozla birlikte rahim duvarının, artık yumurtalıklar işlev görmediği için yetersiz hormonal uyarıdan dolayı inceldiğini ve en çok da bu sebepten dolayı kanamalar görüldüğünü vurguladı. Tedavide eksik olanı yerine koyarak, yani hormon replasman tedavileri ile dışarıdan destek vererek kanamaların önüne geçilebildiğini aktaran Güler, sözlerine şöyle devam etti: “Fakat, yapılan ultrasonografik incelemelerde, rahim duvarında kalınlaşma saptanması durumunda (normal değeri 5 mm.'den küçük), kanama şikayeti olsun veya olmasın mutlaka endometrial örnekleme yapılarak tanı konulması çok büyük önem arz etmektedir”

Rahim duvarı kalınlaşmasının tamamen iyi huylu sebeplerden kaynaklanabileceği gibi kanser gibi kötü seyirli hastalıkların da öncü bir habercisi olabildiği bilgisini veren Gülen, “Ayrıca myom, polip gibi iyi huylu sebepler yine rahim ağzından kaynaklanan polipler, rahim ağzı kanseri ve vajende oluşan enfeksiyon, şiddetli kurulukta menopoz sonrası kanama sebebi olarak karşımıza çıkabilmektedir” dedi.

SMEAR TESTİ 70 YAŞINA KADAR YAPILMALI

Uzayan ömrümüzü kaliteli geçirmek adına, yıllık jinekolojik muayenelerin ihmal edilmemesi gerektiğini hatırlatar Dr. Güler, şunları söyledi: “Her şeyden önce erken teşhis ve tedavi hayat kurtarır. Yıllık smear testinin 70 yaşına kadar yapılması gerekiyor. Rahim duvarı kalınlığının mutlaka ölçülmesi lazım. Kemik taramaları ve mamografi belli aralıklarla yapılmalı. Eğer hastanın kanama, akıntı, enfeksiyon veya memede ele gelen kitle gibi ek şikayetleri olursa tetkik tarihlerini beklemeden doktora başvurmaları gerekiyor”

 

 

 Etiketler: op. dr. feyza ağaca güler, menopoz, menopoz sonrası kanama, kadın hastalıkları