Gözde Sağlık Grubu Kanser İle Mücadele Sosyal Sorumluluk Projesi̇'ni̇ Hayata Geçi̇rdi̇.

1721 Gün Önce


Kuşadası Belediyesi Erkan Yücel Sahnesinde bir araya gelen Gözde Kuşadası Hastanesi hekimleri kanserle ilgili ayrıntılı bilgiler verdi; düzenli sağlık kontrolünün erken teşhis ve tedavi için yaşamsal önem taşıdığının altını çizdi.

Seminerde meme kanseri hakkında katılımcılara bilgi veren Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İsak Daşdemir, bu tür kanserin her 8 kadından birinde görüldüğünü ve Türkiye'nin batı kentlerinde bu oranın arttığını belirtti. Ağırlıklı olarak 55 yaşından sonra görülen meme kanseri vakalarının beyaz ırkta, alkol, aşırı kilo, doğum kontrol hapları sigara gece çalışmak ve meme implantı yaptıranlarda daha sıklıkla görüldüğüne işaret etti.

Tanı koyarken meme muayenesi, mamografi ve biyopsi yöntemlerinin uygulandığını kaydeden Dr. Daşdemir, tedavide ise cerrahi müdahale ve ilaç kullanıldığını sözlerine ekledi.

 

100 KADINDAN 2'Sİ RAHİM AĞZI KANSERİ

Rahim ağzı kanserinin kadınlarda en sık görülen 2'nci kanser türü olduğu bilgisini veren Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Engin Tolgay, bu türün her 100 kadından 2'sinde görüldüğünü dile getirdi.

Dünyada her yıl 500 bin yeni vakanın ortaya çıktığını vurgulayan Dr. Tolgay, hastalığın yaş ortalamasının da giderek düştüğünü ve rahim ağzı kanserine % 90 oranında genital yolla bulaşan HPV virüsünün neden olduğunu söyledi.

Dr. Tolgay, Kanser tedavisinde tarama amaçlı smear testinin 21- 65 yaş aralığında yılda bir kere yaptırılması gerektiğini ve HPV aşısının da ergenliğe girmeden 1 yıl önce yaptırılması gerektiğinin altını çizdi.

 

ERKEKLERDE EN SIK GÖRÜLEN KANSER TÜRÜ

Prostat kanseri hakkında bilgi veren Üroloji Uzmanı Op. Dr Halit Talas, Prostat kanserinin erkeklerde görülme olasılığının en yüksek kanser türü olduğuna dikkat çekerek her 5-6 erkekten birinin risk altında olduğunu kaydetti.

Ailede prostat rahatsızlığı bulunan erkeklerin bu hastalığa yakalanma riskinin daha fazla olduğu bilgisini veren Dr. Talas “Prostat kanseri idrarda zorlanma ve kan gelmesi gibi belirtilerle kendini gösterir. Tanı koyarken kan, idrar tahlili ve ultrason yöntemi kullanılır. 50 yaşından sonra prostat kanseri riski artmaktadır. Bu nedenle düzenli muayene tanı ve tedavi açısından önem taşımaktadır” diye konuştu.

 

SİGARA AKCİĞER KANSERİNE DAVETİYE ÇIKARIYOR

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğba Öğüt, Akciğer kanserinin dünyada en sık karşılaşılan tür olduğunu ve sinsi ilerlediği için ölümcül sonuçlar doğurduğu bilgisini verdi.

Akciğer kanserine % 90 oranında sigaranın sebep olduğunu dile getiren Dr. Öğüt, şunları söyledi: “Bu türün en genel belirtileri inatçı öksürükler, göğüs ve adele ağrısı, nefes darlığı, ses kısıklığı ve kanlı balgamdır.  Erken tespitte 5 yıllık sağ kalım oranı % 70'tir. Tanıda biyopsi bronkoskopi, iğne aspirasyonu yöntemleri uygulanır. Rutin kontroller tanı ve tedavide önemlidir. Tedavide cerrahi müdahale, kemoterapi ve ilaç tedavileri uygulanmaktadır”

 
Günümüzde kanser hastalıklarının artış göstermesiyle birlikte, Gözde Sağlık Grubu kişileri bilgilendirmek ve erken tanının önemini anlatmak amacıyla Kanser ile Mücadele Sosyal Sorumluluk Projesi'ni hayata geçirdi. 

Kanserden Korkmayın...

 

 

 Etiketler: