Prostat Hastalıkları Ve Beslenme İli̇şki̇si̇

577 Gün Önce


Dengeli beslenme vücudun genel sağlık bütünlüğünün korunması için büyük önem taşımaktadır. Yapılan araştırmalarla düzenli beslenme ve düzenli egzersiz alışkanlığına sahip olan kişilerin prostat kanserine yakalanma oranının daha düşük olduğu saptanmıştır.  Özellikle obezitenin saldırgan prostat kanseri türleri için yoğun bir risk faktörü olduğu kanıtlanmıştır. Obeziteye bağlı olarak gelişen pek çok hastalık mevcuttur ve obeziteyle prostat sağlığı arasında da ilişki bulunmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından obezite, vücut kitle indeksi 30 ve üzerinde olup, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmaktadır.  Düzenli beslenme ve egzersiz alışkanlığıyla obeziteden korunmanız ve prostat kanserine yakalanma olasılığınızı düşürmeniz mümkündür. Vücudun genel sağlığı için faydalı olan besinlere ek olarak özellikle prostat sağlığını korumak için önem taşıyan gıdalara da beslenme rutininizde yer vererek koruyucu önlemler alabilirsiniz.

Prostat Sağlığına İyi Gelen Besinler 

  • Domates; içerdiği likopen pigmentiyle güçlü bir antioksidan ve prostat sağlığını korumak konusunda ciddi bir yardımcıdır. Domatese beslenme rutininizde sıklıkla yer vermeniz faydalı olacaktır.

  • Zerdeçalın prostat kanseri de dâhil olmak üzere kanser önleyici özellikleri olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

  • Mantar L-ergothioneine adı verilen bir antioksidan içeriyor ve kansere karşı koruyucu etkisi bulunuyor.

  • Yeşil çay içerisinde bulunan polifenoller sayesinde PSA düzeyini önemli derecede düşürebilmektedir. Yeşil çay prostat sağlığının korunmasında önemli bir koruyucudur.

  • Brokolide bulunan indol-3-karbinolün prostat kanseri hücrelerinin büyümesini engellediği keşfedilmiştir. 

  • Acı kırmızıbiber içerdiği kapsaisin sayesinde prostat kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olmaktadır.

  • Kabak çekirdeği içerdiği yağlar sayesinde, hormonları dengede tutarak prostat hücrelerinin kontrolsüz büyümesine engel olmaktadır.

 

 

 Etiketler: prostat, prostat beslenme, prostat iyi gelen besinler