Tumt Tedavi̇si̇ Nedi̇r?

566 Gün Önce


TUMT (Prostatın Transüretral Radyo Frekans Tedavisi) mikrodalga enerjisi kullanarak prostat dokusunun parçalarını küçültmek veya iltihaplı dokuyu ortadan kaldırmak için uygulanan bir tedavi yöntemidir. TUMT tedavisi prostat dokusuna zarar vermeyen ve yan etkisi minimum seviyede olan bir yöntem olduğundan sık tercih edilmektedir. Tedavinin başarı oranı yüzde doksandır ve cerrahi yöntemle aynıdır. Cerrahi yönteme kıyasla çok daha konforlu bir uygulamadır.

TUMT Tedavisi Nasıl Uygulanır?

TUMT ayakta uygulanan bir işlemdir. Katetere bağlanan bir mikrodalga anteninin penisinizin ucundan içeriye sokulmasıyla uygulamaya başlanır. Kateter prostatın idrar akışını engelleyen kısmına kadar ilerleyip prostat hücrelerini ısıtır ve yok eder. TUMT tedavisinde prostat dokularına zarar verilmez ve güvenilir bir yöntemdir uygulama yaklaşık bir saat sürmektedir. Uygulama sonrasında prostatın tedavi edilen kısımları vücut tarafından emilebilir veya idrarla dışarı atılabilir. Prostat büyümesi ileri boyutlara ulaşmış dahi olsa TUMT yöntemi etkili olmaktadır. Ağırlığı 100 gramın üzerine çıkan prostatlarda dahi etkili sonuçlar verebilmektedir.

TUMT Uygulaması Sonrasında

Uygulamanın ardından birkaç saat hastanede dinlenip aynı gün eve dönebilirsiniz. Uygulamanın ertesi günü rutin işler yapılabilir durumda olunabilmektedir.  Bir süre sonda kullanması gerekmektedir ve idrarda bir süre kan görülmesi normaldir. 2-3 hafta cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.  Ağırlık kaldırmamaya, ağır egzersizler yapmamaya ve her gün yeterli miktarda su tüketmeye özen göstermeniz önem taşımaktadır. Yüksek ateş, idrar yapamama ve şiddetli ağrı hissetmeniz durumunda bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. 

 

 Etiketler: tumt, tumt tedavisi, prostat tumt