Yeni̇ Nesi̇l Skolyoz Tedavi̇si̇

558 Gün Önce


Sağlıklı bir omurgada tüm omurların dizilimi aynı doğrultuda olmalıdır, omurların diziliminde sağa veya sola bir eğrilik çıkması durumuna Skolyoz (Omurga Eğriliği) denilmektedir. Skolyoz doğumsal olarak gerçekleşebilir veya sonradan oluşabilir.  Skolyoz en sık 10-16 yaş arasında görülmektedir.  Kız çocuklarında görülme sıklığı erkek çocuklarına kıyasla 8 kat fazladır. Özellikle gelişim çağındaki çocukların sağlığını tehdit eden Skolyoz için son dönemde yeni tedavi seçenekleri uygulanarak başarılı sonuçlar alınmaktadır. İpli (füzyonsuz) Skolyoz tedavisi son yıllarda uygulanmaya başlayan başarı oranı çok yüksek bir tedavi yöntemidir. 

Skolyoz Belirtileri

Skolyoz belirtilerinden en sık rastlananı sırtta kambur görünümü oluşmasıdır.  Skolyoz varlığında kalça ve omuzlar arasında eşitsizlik oluşabilir, vücudun balansı, kol ve vücut arasında ki mesafenin eşitliği bozulabilmektedir. Sırtta oluşan ağrı, yakınmalar ve nefes darlığı da skolyozun sık görülen belirtileri arasındadır. 

İpli (Füzyonsuz) Skolyoz Tedavisi

Standart Skolyoz tedavisinde eğrilik saptanan omurlar düzeltildikten sonra birbirlerine kaynatılır ve skolyozun önüne geçilmiş olur fakat dondurulan omurlar hareket kabiliyetini kaybeder. İpli Skolyoz tedavisi standart yöntemin aksine omurlar dondurulmadan gerçekleştirilir ve hareket kısıtlılığının önüne geçilmiş olur. İpli (Füzyonsuz) Skolyoz tedavisinde,  küçük kesiler atılarak omurlara girilir ve omurlar vidalanır. Vidaların üzerine gerilen ipler gerdirilir ve eğrilik düzeltilir. Gelişim çağındaki çocukların gelişimine devam edebilmesine olanak sağlayan ipli skolyoz tedavisi günümüzde sık tercih edilmektedir. Büyüme çağında ki çocuklarda boy uzaması ipli füzyon tedavisinde olumlu etki göstermektedir. Operasyon esnasında ipler gerdirilerek eğrilik bir miktar düzeltilir sonrasında da omurganın ip gerdirilen tarafında büyüme yavaşlar ve diğer kısımda büyüme devam eder böylece eğrilik düzelmiş olur. İpli Skolyoz tedavisinde başarılı olunması için en önemli unsurlardan biri erken teşhis ve tedavidir. Özellikle erken teşhis edilen eğriliklerde ipli Skolyoz tedavisi %100 başarı sağlayabilmektedir.

 

 Etiketler: skolyoz, skolyoz tedavisi, skolyoz tedavisi izmir, omurga eğriliği, omurga eğriliği tedavisi, omurga eğriliği tedavisi izmir