Sünnet Ci̇ddi̇ Bi̇r Operasyondur.

2255 Gün Önce


Sünnet Nedir?

Dünya genelinde her 3 ya da 4 erkekten birinin sünnetli olduğu tahmin edilmektedir. Dünyadaki en eski ve en sık yapılan operasyon olan sünnet, bir erkeğin hayatındaki ilk ve belki de son ameliyatı olacaktır.

Çok eski tarihlerden bu yana farklı toplumlarda geleneklerin gereği olarak ya da bazı dinlerde ön şart olarak uygulanmaktadır. Anlaşılmaktadır ki, ilkel dönemlerde dahi tıbbi faydaları tam açıklanamamış olsa da sünnetin pratik faydaları fark edilerek yaygınlaşmıştır.

Sünnet ilk bakışta basit bir müdahale gibi gözükse de, aslında son derece önemli bir operasyondur. Sünnet yapan doktorun bulunmadığı dönemlerde ilk olarak berberler sonra da “sünnetçi”ler tarafından yapılan bu ameliyatın hatalı uygulanması üzücü ve kalıcı hasarlara yol açabilmektedir. Sünnet cerrahi bir operasyondur. Ameliyathanede steril şartlarda bir doktor tarafından, ideali de Üroloji ya da Çocuk cerrahisi uzmanı tarafından yapılmasıdır.

İnternet ortamında sünnet hakkında birçok bilgi olsa da, bilimsel içerikli yazılar son derece sınırlıdır. Sünnetin ne zaman, ne şekilde, kimin tarafından yapılacağı erkek çocuğu olan anne ve babaların kafalarını karıştırmaya devam etmektedir.

Sünnetin Faydaları Nelerdir?

İdrar deliği ve penis ucunu örten sünnet derisinin altında havasız, pislik ve salgı biriken, devamlı idrar ile temas halinde kapalı bir alan oluşmaktadır. Bu alan idrar yolu enfeksiyonu oluşumu için uygun bir zemin oluşturur, cinsel yolla bulaşan hastalıklar için de taşıyıcılık aracı olabilir. Sünnetsiz çocuklarda, sünnetli çocuklara göre 10 kat daha fazla idrar yolu enfeksiyonu gözlenmektedir. Bazen de parafimozis denen dar sünnet derisinin ters dönmesi ile peniste kan akımı bozulabilir ve acil sünnet gereksinimi olabilir.

Sünnet Ne Zaman Yapılmalıdır?

Sünnetin ideal yaşı oldukça tartışmalı bir konudur. Kimi çocuk psikiyatristleri 1-6 yaş arasını sünnet için sakıncalı bulurken, kimi psikiyatristler 2-4 yaş aralığını önermezler. Bu konudaki önerilerin tamamı Dr. Sigmund Freud’un ortaya koyduğu “kastrasyon anksiyetesi” teoremine dayanır. Fallik dönem denilen 2-6 yaş arasında erkek çocuk, annesine olan yoğun ilgisi ve bağımlılığından dolayı babasının tepkisinden çekinir ve baba onun için en büyük rakiptir. Bu dönem içerisinde sünnet yapmanın çocukta kastrasyon anksiyetesini yani hadım edilme korkusunu tetikleyebileceği görüşü ile birçok psikiyatrist tarafından bu yaş aralığında bu operasyon önerilmemektedir. Ancak işeme problemleri olan ya da sık enfeksiyon geçiren çocuklar da bu yaş aralığında sünnet edilebilir. Tıbbi nedenlerle bu yaş aralığında sünnet yapılan çocukların psikolojik gelişimleri açısından mutlaka sedasyon anestezi altında,  hatırlamayacakları şekilde bu operasyonun yapılması faydalı olacaktır.

Lokal Anestezi veya Sedasyon Anestezi Nedir?

6 aya kadar olan bebekler dışındaki tüm çocukların uyutularak sünnet edilmesinde fayda vardır. 6 ay öncesinde penis bölgesi sinirleri tam olarak ağrıya hassas olmadığından sünnet operasyonu lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Halkımız arasında “anestezi” uygulamaları konusunda ciddi bir ön yargı vardır ancak sünnet sırasında uygulanan anestezi “sedasyon anestezi” adı verilen ve normal ameliyatlarda kullanılan genel anesteziden daha hafif bir işlemdir. Çocukta sadece derin bir uyku hali sağlanmaktadır. Anestezi sonrası insanların korktukları olaylara neden olan kas gevşemesi için gerekli olan ilaçlar burada gerekmediğinden anestezi riski son derece düşüktür. Ayrıca sedasyon anestezi altında çocuk tepkisiz bir pozisyonda yattığı için operasyon doktor tarafından daha konforlu ve özenle yapılabilmektedir.

Sünnet Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?

Sünnet sonrası cildin kapanması 3-4 günü bulur, şişlik ve kızarıklıkların tam olarak geçmesi 1 hafta- 10 günü bulabilir, ortalama 5 gün sonra çocuğa banyo yaptırılabilir. Sünnet sonrası 3. günden itibaren günde 2 kez batikonlu ılık suya oturma banyosu, iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Sünnet sonrası antibiyotikli bir pomad uygulaması önerilmektedir. Günümüzde kendiliğinden eriyen dikiş materyalleri kullanıldığı için dikiş alma gibi bir gereksinim olmamaktadır, ortalama 20 gün sonra dikişler kendiliğinden düşer.

Alt bezi kullanan küçük çocuklara sünnet sonrası bezinin gevşek şekilde bağlanması bir sorun teşkil etmez, daha büyük çocuklarda ise 1 hafta kadar korumalı sünnet külotu kullanılması uygun olur.

Sünnet sonrası en önemli komplikasyon kanamadır. Hafif şişlik, morluk ve sızıntı şeklinde kanama olabilecek durumlardır, ancak damlama şeklinde ya da devamlı olan kanama halinde tekrar doktor kontrolü gerekmektedir.

 

 Etiketler: op. dr. ersin konyalıoğlu, üroloji, sünnet