Kapalı Reflü Ameliyatları Hasta Memnuniyetini Artırıyor

2194 Gün Önce


Malatya Özel Gözde Kışla Hastanesi tarafından başarıyla uygulanan kapalı reflü ameliyatları hastaların memnuniyetini artırırken, vatandaşlar kısa sürede günlük yaşamlarına dönebiliyor.

Reflü ameliyatlarıyla ilgili bilgi veren Özel Gözde Kışla Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Erhan Bakırcıoğlu, "Kapalı yöntem ameliyatlar son 15 yıldır geliştirilmiş yöntemlerdir. Açık yönteme göre en büyük farkı laparoskopi (kapalı yöntem) ameliyatlarında karın açılmıyor. 3 tane en fazla 1 santimetrelik kesilerle karına ulaşarak, özel aletlerle bu ameliyatlar yapılıyor. Ameliyat sonrası yaranın iyileşmesi ve hastanın günlük yaşamına dönmesi daha hızlı oluyor. En önemlisi de kozmetik bir ameliyat. Yara izleri çok daha minimal düzeyde oluyor" dedi.

Kapalı yöntem ameliyatlarda yelpazenin oldukça geniş olduğunu kaydeden Bakırcıoğlu, "Kapalı yöntemle reflü ameliyatları yapıyoruz. Gastroözofagiyal reflüde cerrahi operasyon yapıyoruz. Kapalı fıtık ameliyatları yapıyoruz. Kapalı safra kesesi ameliyatları yapıyoruz. Apandisit ameliyatları yapıyoruz" diye konuştu.

34 yaşındaki Arzu Akça isimli hastaya kapalı yöntemle uyguladıkları ameliyatla mide fıtığı ve yemek borusunun alt ucunda bulunan ülseri tedavi ettiklerini söyleyen Bakırcıoğlu, uzun süre tedavi gören hastanın endoskopide çıkan sonuçlarına göre ameliyat kararı aldıklarını belirterek, "Hastamızın yaklaşık 5 yıldır mide yakınmaları varmış özellikle ön planda olan kusma şikayeti mevcuttu. Midesinde, göğsünde ve boğazında yanma şikayetleri de vardı. Hastamız defalarca ilaç tedavisi görmüş ancak bundan bir sonuç alamamış. Hastamız bu şikayetlerle bize geldi. Hastamıza yapılan endoskopide mide fıtığı ve yemek borusunun alt ucunda ülser tespit edildi. Uzun süre tedavi gören hastamız için ameliyat kararı aldık. Hastamıza kapalı yöntemle reflü ameliyatı yaptık. Yaklaşık 1,5 saat süren operasyon başarıyla sonuçlandı" dedi.

Reflü ameliyatlarını genelde uzun süre şikayetleri olan ve ilaç tedavisine cevap vermeyen

hastalarda gerçekleştirdiklerini kaydeden Bakırcıoğlu, "Bu hastalık çoğu zaman ilaç tedavisiyle düzelmiyor. Çünkü anatomik biz bozukluk. Bu hastalarda genelde mide fıtığı da bulunduğu için midedeki safra ve asit sürekli yemek borusuna kaçıyor. İlaç kullandığı sürece hastalarımız iyi oluyor ama ilacı kestikten sonra şikayetler belirginleşiyor. Eğer ilaç tedavisine cevap vermiyorsa, mide fıtığı büyükse, bu hastalarda biz ameliyat düşünüyoruz. Çünkü ileriki dönemlerde bu kanserleşebiliyor. Onun içinde ameliyat düşünüyoruz. ve başarı oranımız yüze 90 civarında. Hastaların özellikle yanma şikayetleri tamamen düzeliyor. Neticede de hastalarımız uzun süre ilaç kullanmaktan kurtuluyor" ifadelerine yer verdi.

Gerçekleştirilen kapalı yöntem ameliyatla sağlığına kavuşan Arzu Akça ise, "Birçok hastaneye gittim ve birçok doktorla görüştüm ancak hiçbir sonuç alamadım. Son olarak doktorum Erhan Bakırcıoğlu ile görüştüm ve bana büyük bir güven verdi. Operasyon sonrası çok iyiyim ve rahatım" diye konuştu.

 

 Etiketler: Op. Dr. Erhan Bakırcıoğlu, Genel Cerrahi Uzmanı, Kapalı Reflü Ameliyatı