Kalbi Durdurmadan Kalp Kapakçığı Değiştirildi

2135 Gün Önce


Malatya’da 78 yaşındaki Satı Fidan’ın kalbi durdurulmadan kalp kapakçığı değiştirildi, bozuk olan kalp kapakçığı tamir edildi ve kalbindeki ritim bozukluğu düzeltildi. İstanbul’da yaşayan ve kalp rahatsızlığı geçiren Fidan, kızı tarafından Gözde Akademi Hastanesi’ne getirildi. Kalp ve Damar Cerrahı Op. Dr. Mustafa Ünal, yapılan tetkikler sonrası hastayı ameliyata aldı. Başarılı bir operasyon geçiren 78 yaşındaki hasta, ameliyat sonrasında yeniden sağlığını kavuştu. Satı Fidan, geçirdiği operasyon sonrası yeniden sağlığına kavuştuğunu ifade ederek, ameliyatı gerçekleştiren doktoruna ve tüm hastane çalışanlarına teşekkür etti.

Gözde Akademi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahı Op. Dr. Mustafa Ünal, “Satı teyzemizin kalp kapağı yetmezliği vardı, buna eşlik eden diğer kapak da bozulmuştu ve değiştirilmesi gerekiyordu. Aynı zamanda ritim bozukluğu tanısı olan hastamızın ameliyatını kalbi durdurmadan yaptık” dedi. Ünal, hastaya üç aşamalı bir ameliyat yapıldığını kaydederek, “Kapağı değiştirdik, diğer kapağı tamir ettik ve ritim bozukluğunu tedavi ettik. Bu ameliyatların özellikli ameliyatlar olduğunu ifade ede Op. Dr. Ünal; “Yurtdışındaki merkezler bu tür ameliyatları yapabiliyor ama Türkiye’de sadece 8 merkezde yapılabiliyor. Bizde Malatya’da bu işlemi ilk kez yaptık” diye konuştu.

 

 Etiketler: drmustafaunal, kalpvedamarcerrahi, kalpameliyatı, açıkkalpameliyatı, kapakçıkameliyatı, kalpkapağı, kardiyovaskülercerrahi