0232 458 20 20

Çocuklarda Konuşma Bozukluğu

Çocuklarda konuşma bozukluğu oldukça sık görülen ve genellikle annesi de, babası da geç konuştu gibi nedenlerle görmezden gelinen bir sorun. Çocukluk çağında birçok farklı nedene bağlı olarak konuşma bozukluğu gelişebilmektedir bu nedenle bu durum mutlaka uzman hekim tarafından kontrol edilmelidir.

Biz Sizi Arayalım

Telefon Numaranızı Bırakın,
Randevu Talebiniz İçin Biz Sizi Arayalım.

 

 

Çocuklarda Konuşma Bozukluğu Nedenleri

Çocuklarda gelişen konuşma bozukluğunun en sık görülen nedeni işitme azlığıdır ve işitme azlığı doğumsal kaynaklı olabildiği gibi sonradan da gelişebilir. Ağız içi problemleri, yarık damak, dilin ve damağın fiziki yapısından kaynaklanan sorunlar, dil kaslarındaki sorunlar da konuşma bozukluğu gelişmesine sebep olabilmektedir. İşitme yollarına alınan darbelerde işitme azlığı ve buna bağlı olarak konuşma bozukluğu gelişebilmektedir.

Çocuklarda Konuşma Bozukluğu Belirtileri

Çocuklarda konuşma bozukluğunun en sık görülen belirtileri kekemelik, ritim bozukluğu ve yaşa uygun olarak ilerlemeyen konuşma becerisi ile ortaya çıkabilmektedir. Seslerin doğru çıkmaması, çocuğun yaş grubundan beklenen konuşma dilini kullanmaması da çocuklarda görülen konuşma bozukluğunun sık görülen belirtileri arasındadır. Özellikle geciken konuşma olağan kabul edilmemesi gereken ciddi bir belirtidir bu nedenle mutlaka uzman hekim tarafından kontrol edilmelidir.

Çocuklarda Konuşma Bozukluğunun Tanı ve Tedavisi

Çocuklarda konuşma bozukluğunun tanı sürecinde kulak burun boğaz hekimi ve dil terapistleri multidisipliner bir çalışma yürütmektedir. Kulak burun boğaz hekimleri var olan patolojik durumun medikal ve cerrahi tedavisini üstlenmektedir. Aileler tedavi sürecinde çocukla sık sık konuşmalı ve yaşıtlarıyla zaman geçirmesi çaba göstermelidir.

 

Çocukluk çağında birçok farklı nedene bağlı olarak konuşma bozukluğu gelişebilmektedir bu nedenle bu durum mutlaka uzman hekim tarafından kontrol edilmelidir.

SIK SORULAN SORULAR
Konuşma gelişiminin 2,5 yaşında tamamlanması normal kabul edilmektedir. 3 yaşına gelen çocukların konuşmaması gecikmiş konuşma olarak adlandırılmaktadır.
Çocuk 2 yaşına geldiği hale tek tekte olsa kelime kullanımına geçmediyse ve sesler çıkarmıyorsa aileler durumdan şüphelenmelidir.
Dil ve konuşma gecikmesinde genetik faktörler rol oynayabileceği gibi duyusal, nörolojik ve nöropsikiyatrik bir bozukluk sonucunda da gelişebilir.
Selektif mutizm olarak adlandırılan kavram çocuğun konuşma becerisi olmasına rağmen belirli kişileri seçerek sadece onlarla konuştuğu durumdur.
Konuşma terapisinin seansları genellikle 45-50 dakika sürmektedir ve tedavi süresi çocuğun ihtiyaçlarına göre farklılık gösterebilmektedir.