0232 458 20 20

PCR Testi Nedir Nasıl Yapılır?

Corona (Covid-19) hastalığının insanlarda enfeksiyona neden olduğu bilinen 7 tipi var bunlardan 3 tanesi şiddetli iken 4 tip corona hafif ve orta şiddette hastalığa neden olmakta. PCR testi Corona virüs ile mücadele sürecinde çok etkin kullanılmaktadır.

Biz Sizi Arayalım

Telefon Numaranızı Bırakın,
Randevu Talebiniz İçin Biz Sizi Arayalım.

Corona (Covid-19) için PCR Testi

Corona Virüs tanısında kullanılan testler moleküler ve Serolojik testler olarak ikiye ayrılır. 

Corona Virüs teşhisinde virüsün genetik veya antiijenik materyallerinin oluşturduğu antikorların tespiti ile gerçekleşmektedir. Corona virüsün genetik materyallerinin tespitini yaan testlere moleküler testler denirken Corona virüsün antijen-antikorunu tespit etmeye çalışan testlerede serolojik testler denmektedir. 

 

Corona Virüs Antikor Testi Nedir? 

 

Antikor-antijen testi daha önce geçirilmiş veya geçirilmekte olan enfeksiyonu tespit etmek amaçlı kullanılır. Serolojik testlerden olan antikor testinin doğrulanması için eşzamanlı PCR testi kullanılmalıdır. Çünkü antikor testi pozitif çıkarsa Corona virüsün daha önce geçirilmiş yada şuan geçirilmekte olduğunun en net belirteci PCR testi olacaktır. 

PCR Testi Nedir? 


PCR (Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) DNA da bulunan özgün bir bölgeyi enzimatik olarak çoğaltmak için uygulanan tepkimeler için kullanılan tanımdır. PCR testi çok az sayıdaki mikrobu bile ayırt edebildiği için ileri teşhis teknikleri arasında geçmektedir. 

PCR testi burun ve boğazdan sürüntü alınarak üst solunum yolu hastalıklarında, balgamdan örnek alınarak akciğerlerdeki rahatsızlıklarda, entübe hastalarda ise direk solunum yolu içerisinden alınan sekreasyondan örnek alınarak uygulanan antijen testidir.

Bir virüs yada bakterinin çok az olması durumunda bile etkin bir şekilde doğru sonuç verdiği için ileri tanı yöntemidir.PCR testi corona ile gündemimize gelsede aslında uzun yıllardır Hepatit B, Hepatit C gibi rahatsızlıklarda teşhis ve tanı için kullanılmaktadır. 

Neden Corona Virüsü için (Covid-19) için PCR Testi Yaptırmalısınız?

  • Kendinizde yada yakın temaslı kişilerde Corona Virüs şüphesi var ise gecikmeden PCR testi yaptırmanızı öneririz. 
  • Ameliyat olacaksanız sağlıklı bir ameliyat olması ve aksi durumlarla karşılaşılmaması adına PCR testi yaptırmanız gerekmektedir. 
  • Yurtdışı seyahat edecekseniz yurt dışı izni için Corona Virüs tespiti için PCR yaptırmalısınız. 

 

Şirketinizde Çalışanlarınıza düzenli Corona testi yaptırmanız hem çalışanlarınız hemde sizin sağlığınızı korurken aynı zamanda Covid-19’un hızlı bulaşma niteliğinden iş yapamama durumuna gelmeyi önleyecektir. Bu yüzden kurumsal Covid 19 testleri ile ilgili sağlık danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

 

Corona (Covid 19) Virüs tespiti için PCR Testi
Şuana kadar tespit edilen vakalara bakıldığında Covid-19 genellikle Covid-19 pozitif kişilerle temas halinde olunması durumunda daha çok görülmektedir. Öksürme hapşırma nefes alma ile oluşan solunum damlacıklarının Covid 19 negatif kişi ile temas etmesi yada Corona Virüs ile kirlenmiş yüzeylerle temas edip elimizi ağzımıza burnumuza gözümüze sürmemiz ile bulaşır. Bu nedenlerden dolayı hijyen sosyal mesafe ve maske kullanımı çok değerlidir.
PCR testi her yaş grubu için uygulanabilen risksiz bir testtir.
PCR hiçbir şikayeti olmayan kişilerde tarama testi olarak kullanılmamaktadır. Antikor testleri de aynı şekilde. Fakat, yeni normalleşme döneminde yurtdışına çıkışlarda, kendi ülkelerine kişileri kabul ederken mutlaka antikor testi ve PCR sonuçlarını görmek istedikleri için yapılması zorunlu hale geldi bunun dışında ameliyat öncesi sağlığınız için operasyon ve iyileşmede olumsuz etkilenmeniz için yaptırmanız zorunludur. Bunun dışındaki durumlarda belirti vermediği sürece yaptırmanıza gerek yok. Ancak yeni normalleşme döneminde iş yerlerindeki tüm çalışanların güvenliği için belirli aralıklarla Covid19 virüsü tespiti için bu testler yaptırılabiliyor yada firmalar tarafından zorunlu hale gelebiliyor.


Antikor ve PCR Testi Hastanelerimizde Yapılmaktadır.

Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilen koşullarda PCR testi Uzman ekiplerimizce hastanelerimizde yapılmaktadır.

12 ila 24 saat içerisinde sonuçlarınızı alabilirsiniz.

SIK SORULAN SORULAR
PCR testi pozitif çıkan kişi Covid-19 ile enfekte olmuş demektir. Böyle durumdaki kişiler hemen izole edilir ve temaslı olduğu/geçmişte temas ettiği kişiler taranarak hasta olanların toplumdan izole edilmesi yoluna gidilir.
PCR testi hastanelerin Mikrobiyoloji Bölümlerindeki laboratuvar ünitelerinde yapılır. Kamu hastaneleri başta olmak üzere özel hastanelerin mikrobiyoloji laboratuvarlarında ve PCR çalışma birimi bulunan özel laboratuvarlarda da PCR testi yapılmaktadır. Bir birimin PCR testi yapabilmesi ve sonuç verebilmesi için gerekli akreditasyonlara sahip olması ve doğru sonuç verebilmesi için sistem optimizasyonunun (çoğaltma işleminin doğru gen bölgesine yeterli miktarda uygulanması olarak özetleyebiliriz) yapılmış olması gerekir.
Hastanın belirtileri varken Covid-19’a henüz karşı antikor oluşmamıştır. Covid-19 antikorları kişinin virüse maruz kaldığını veya hastalandığını gösterir. Belirtiler ortaya çıktıktan iki hafta sonra antikor testleri yapılması önerilir. Covid-19’a bağlı olabilecek belirtileri olan hastalardan nasal sürüntü örneği alınarak PCR testi ile tanı konması için yapılması gerekmektedir.