0232 458 20 20

Kanal Daralması

Biraz yol yürüdükten sonra bacaklarım uyuşuyor, hemen oturacak yer arıyorum, düşecekmiş gibi hissediyorum diyorsanız kanal daralması riskiniz olabilir.

Biz Sizi Arayalım

Telefon Numaranızı Bırakın,
Randevu Talebiniz İçin Biz Sizi Arayalım.

 

“BEL” KANAL DARALMASI

Omurgamızı oluşturan kemikler arasında hareket etmeyi sağlayan disk denen yastıkçıklar bulunmaktadır. Yaş ile birlikte özellikle 50 yaşından sonra başlayan  bozulma süreci omurilik kanalının daralmasına ve içinden geçen omurilik ve sinirlerin baskı altında kalıp normal görevini yapamamasına neden olur.

Bazen tek bir seviyede ama genellikle birden çok seviyede ortaya çıkar. Bu sebeple hastalar biraz yol yürüdükten sonra bacaklarım uyuşuyor, hemen oturacak yer arıyorum, düşecekmiş gibi hissediyorum derler. Uzun süreli bel, kalça ve bacak ağrıları, uyuşmalar, kasılma ve kramplar; özellikle yürüme güçlüğü olması omurilik kanal darlığından şüphelenilmesi için yeterli olmaktadır.

Yürüme güçlüğü omurilik kanal darlığını işaret ediyor

Omurilik kanalı darlığı tanısı zamanında konulmayan hastalar yaşlılık döneminde büyük güçlüklerle karşılaşmaktadır. Yürüyememe ve dik duramama sorunları nedeniyle erken yaşlarda bakıma muhtaç hale gelmektedirler.

Bacaklardaki ağrı, uyuşma ve güç kaybını önemseyin

 

Kanal daralmasında en önemli konu hastalığın genellikle ilerleyici olmasıdır.  Hastalar önceden gideceğim yere hiç durmadan yürüyordum, şimdi ise varana kadar birkaç kere oturup dinlenmek zorunda kalıyorum derler. Hiç durmadan tek seferde yürüme mesafeleri her geçen gün kısalır ve ilerlemiş vakalarda ev içinde yürürken bile bacakları uyuşmaya başlar. Her ne kadar ilaç tedavisi ve fizik tedavi uygulanabilse de bu tabloyu geçici olarak biraz düzeltebilir ama gidişatı değiştirmez. Bu noktada artık yapılması gereken ameliyat ile kanalın genişletilmesi ve sinirlerin rahatlatılmasıdır.

Bel kanalı daralması genellikle ileri yaşta hastalarda görüldüğü için hem hasta hem de hasta yakınları bu ameliyatlara endişe ile yaklaşırlar. Fakat burada korkulması gereken ameliyat değil, geç kalınmasıdır. Çünkü her geçen gün ilerleyen tablo bir süre sonra insanın en önemli yaşam kalitesi olan yürüme becerisinin kaybedilmesine neden olabilir. Burada bilinmesi gereken yürüyememe riskinin ameliyat riskinden daha önemli olmasıdır.

“BOYUN” KANAL DARALMASI

Boyun bölgemizde yer alan omurlar arasındaki yastıkçıklar özellikle 50 yaşından sonra elastikliğini kaybeder. İşte bu omurilik kanalının boyun bölgesinde çeşitli nedenlerle daralması sonucu içindeki omurilik ve kollara-bacaklara giden sinirlerin sıkışması omurilik kanal daralması, boyun kanal daralması  hastalığının ortaya çıkmasına neden olur.

Hastalıktan kaynaklanan çok farklı şikâyetler görülsede en sık karşılaşılan yakınma; kollarda uyuşma, dermansızlık, vücuda yayılan elektriklenme hissi ve en önemlisi ellerde beceriksizliktir. Hastalar genellikle “ellerim günden güne güçsüzleşiyor, günlük rutin işlerimi yaparken zorlanıyorum” derler.

Aynı zamanda bacaklarda da problem ortaya çıkabilir. Yürürken bacakların dermanının kesilmesi veya kasılma hissi, dengesizlik gibi şikâyetler olabilir.  Boyunda omurilik kanalı daralmasının en önemli yönü ise genellikle ilerleyici olmasıdır.  Fizik tedavi uygulamaları ve ilaç tedavileri bu tabloyu geçici olarak biraz düzeltebilir ama gidişatı değiştirmez. Burada yapılması gereken ameliyat ile kanalın genişletilmesi ve sinirlerin rahatlatılmasıdır. 

 

Yaş ile birlikte özellikle 50 yaşından sonra başlayan bozulma süreci omurilik kanalının daralmasına ve içinden geçen omurilik ve sinirlerin baskı altında kalıp normal görevini yapamamasına neden olur.