0232 458 20 20

Dolgu

Yaşlanmayla beraber hyaluronik asit, elastik lif, kollajen lif ve yağ dokusunun azalması cildin elastikiyetinin ve canlılığının kaybolmasına, kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelmesine neden olur.

Biz Sizi Arayalım

Telefon Numaranızı Bırakın,
Randevu Talebiniz İçin Biz Sizi Arayalım.

 

 

Yaşla birlikte yüz görünümünde değişiklikler ortaya çıkar. Göz çevresindeki çukur belirginleşir, kaşlar bir miktar düşer, yanak hacmi azalarak yer çekimi etkisiyle aşağı yönde yer değiştirir. Burundan dudak kenarlarına ve dudak kenarlarından çeneye uzanan oluklar oluşur, dudakların hacmi küçülür, dudak köşeleri aşağı kıvrılır. Çene konturu bozulur. Boyunda ince kırışıklıklar ortaya çıkar. 

Dolgu maddesi enjeksiyonları yüz sarkmalarının azaltılmasında, alın çizgilerinin, kaş arasındaki çizgilerin, ağız etrafındaki kırışıklıkların, burun kanatlarından dudak köşelerine inen kırışıklıkların, ağız kenarından çeneye doğru uzanan kırışıklıkların tedavisinde, elmacık kemiklerini belirginleştirmek amaçlı, dudak şeklinin vurgulanması ve hacminin arttırılması amaçlı, sivilce izlerinin ve yara izlerinin giderilmesi için kullanılabilmektedir. Dolgu madde enjeksiyonları yüz dışında yaşlanan eller, boyun, dekolte ve hatta göğüs bölgesini yapılandırmak için de kullanılabilmektedir.
 

 

Kalıcı dolgular alerji, kitle, sertlik oluşturması gibi yan etkileri yüzünden çok tercih edilmemektedir. Günümüzde en sık derinin dermis adı verilen katmanında da doğal olarak bulunan ve deriye nem, dolgunluk ve canlılık veren ‘hyaluronik asit’ adlı maddeyi içeren dolgular kullanılmaktadır. İnsan derisinde yaş ile beraber üretimi azalan bu önemli yapı taşı suyu tutarak cilde nem ve hacim verir. Piyasada çok sayıda dolgu preparatı mevcuttur. Dolgu seçiminde uygulama bölgesi ve dolgunun viskozitesi dikkate alınır. Göz çevresi gibi derinin ince olduğu bölgelerde daha akışkan dolgular kullanılırken, yanaklar gibi kitle etkisi gereken yerlerde viskozitesi daha yüksek dolgular kullanılmalıdır.

Deriye anestezik krem sürüldükten sonra cilt dezenfektan sıvılarla temizlenir ve ince uçlu özel enjektörlerle veya özel kanüller yardımıyla deriye enjeksiyon yoluyla dolgu maddesi uygulanır. Uygulama yaklaşık 20-30 dakika sürmektedir. Geçici dolguların ömrü ortalama 12 aydır. Dudak gibi hareketli bölgelerde 6-8 ay etkiliyken, yanaklarda 18 aya kadar kalıcılığı sürebilir. Uygulama sonrası hafif masaj yapılması dolgu maddesinin yerleşmesini kolaylaştırır. Enjeksiyon sonrasında ağır egzersiz, sıcak su ile banyo gibi uygulamalardan kaçınılmalıdır. Uygulama alanında geçici olarak şişlik, kızarıklık, morluk ve hassasiyet gözlenebilir. İşlem sonrası buz uygulaması ile bu yan etkiler azaltılabilir. Genellikle oluşabilecek bu yan etkiler kısa sürede geriler. Morluklara kapatıcı uygulanabilir. İşlemden önce parasetamol dışındaki ağrı kesicilerin ve kan sulandırıcıların kullanımı önerilmez.

 

Dolgu seçiminde uygulama bölgesi ve dolgunun viskozitesi dikkate alınır.