0232 458 20 20

İdrar Kaçırmanız Varsa; İDARE ETMEYİN

İdrar kaçırma, kişilerin yaşam kalitesini bozan ve sosyal sıkıntılara yol açan bir durumdur. Özellikle kadınlarda ileri yaş, çok sayıda doğum yapmak ve aşırı kilo gibi nedenlerle ortaya çıkan idrar kaçırma, önemli hastalıkların belirtisi de olabilir.

Biz Sizi Arayalım

Telefon Numaranızı Bırakın,
Randevu Talebiniz İçin Biz Sizi Arayalım.

İdrar kaçırma, kişilerin yaşam kalitesini bozan ve sosyal sıkıntılara yol açan bir durumdur. Özellikle kadınlarda ileri yaş, çok sayıda doğum yapmak ve aşırı kilo gibi nedenlerle ortaya çıkan idrar kaçırma, önemli hastalıkların belirtisi de olabilir.

Öksürürken

Gülerken

Hızlı yürürken

Hapşırırken

Ağır kaldırırken

İdrar kaçırıyorsanız Üroloji Polikliniğine başvurmalısınız.

Zor ve travmalı doğumlar, vajinal yollarda ortaya çıkan sorunlar idrar kaçırma riskini artırırken, sezaryen veya normal doğumun idrar kaçırma üzerinde etkisi bulunmadığı bilinmektedir. Ancak fazla sayıda ya da travmatik doğum yapmak idrar kaçırmaya neden olur.

Sigara kullanımı ve ıkınma da riski artıran diğer faktörlerdendir.

İdrar kaçırma çeşitli şekillerde görülebilir;

Fiziksel aktivite veya zorlanmada idrar kaçırma (stres tipi idrar kaçırma)

Sıkışma hissi gelmesi ve aniden idrar bastırmasıyla kaçırma

İki durumun karışımı

Mesanenin kapasitesinin aşılmasıyla taşma şeklinde kaçırma

Risk Faktörleri

Cinsiyet: Kadınlarda gerek anatomik nedenlerden dolayı inkontinansa yatkınlık, gerekse gebelik, doğum ve menapoz sebebiyle, üriner inkontinans çok daha sık görülür.

Yaş: Yaş ilerledikçe, mesane kas yapısı ve pelvik taban kas yapısında zayıflık nedeniyle inkontinans sıklığı artar. Ancak inkontinans yaşlanmanın doğal bir süreci olarak normal kabul edilmemektedir, tedavisi yapılarak yaşam kalitesi arttırılabilir.

Obezite: Aşırı kilo alımı ile mesane ve pelvik taban kaslarına basınç artması sonucu inkontinans gelişebilir. Zayıflayan pelvis kasları sonucunda öksürme, hapşırma ile stres inkontinans sık görülür.

Sigara: Sigara içimi ile gelişen kronik öksürük ve sürekli artmış karın içi basınç özellikle stres inkontinans riskini arttırır. Ayrıca, sigara içimi, mesane kasılmalarını etkileyerek taşma tipi inkontinansa da sebep olabilir.

Sistemik Hastalıklar: Böbrek hastalıkları, diabet gibi sistemik hastalıklar inkontinans riskini arttırır.

Ne Zaman Doktora Başvurmalı

İdrar kaçırma ile ilgili şikayetler sıkılmadan bildirilmelidir. Çünkü bu durum utanılması gereken ya da normal yaşamın bir parçası değildir. Ancak aşağıdaki durumlar varsa ertelenmeden doktora başvurulmalıdır;

İdrar şikayetleri zamanla artıyorsa hemen doktora başvurmanız önerilir.

İDRAR KAÇIRMA NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Günümüzde uygulan en efektif yöntem vajinal yolla gerçekleştirilen cerrahi tekniklerdir. Hasta operasyondan bir gün sonra taburcu edilebilir, hemen günlük yaşamına dönebilir. En sık kullanılan cerrahi yöntemler, Sling (Askı) operasyonlarıdır (TVT, TOT ve mini-sling). Ameliyathane şartlarında, yaklaşık 15 dakikada genel veya spinal anestezi altında uygulanabilir. Hasta hemen ertesi gün taburcu edilmektedir. Başarı oranları % 90' nın üzerindedir ve uzun dönem sonuçları son derece başarılıdır. Dünyada en sık uygulanan operasyonlardandır. Komplikasyon oranları son derece düşüktür. Özellikle en sık görülen idrar kaçırma tipi olan stres idrar kaçırma ve mixt tip idrar kaçırmada sonuçlar ve hastanın yaşam kalitesine etkileri yüz güldürücüdür.

SIK SORULAN SORULAR
Kişinin kontrolu dışında oluşan, sosyal ve/veya hijyenik problem yaratan idrar kaçırma durumudur
Çok sayıda doğum yapma, iri bebek doğurma, müdehaleli doğum yapma, zor doğum yapma, kendi kendine doğum yapma, kalıtımsal nedenler, gebelik, aşırı kilo, menopoz, kabızlık, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (bronşit, astım v.d), pelvis tabanını ilgilendiren ameliyatlar geçirme ve sigara içimi idrar kaçırmanın nedenlerdir.
En sık gözlenen üç tipi vardır. • Stres tipi (stres inkontinans): öksürme, hapşırma, ıkınma, ve zorlanma gibi karın içi basıncının arttığı durumlarda görülen idrar kaçırmadır. Nedeni mesane tabanı ve üretranın anatomik desteğinin zayıflamasıdır. • Sıkışma tipi (Urge inkontinans-sıkışma inkontinansı): sıklıkla suyla ilgili işler yaparken şiddetli idrar yapma isteği ile birlikte ve tuvalete giderken idrar kaçırma şeklinde olan tipidir. Nedeni mesanenin idrarla dolarken ani olarak kasılmasıdır. Hastaların büyük çoğunluğunda neden bilinmemektedir. Bir kısmında diyabet, parkinson,demans ve multipl skleroz gibi kronik hastalıklar görülür. Bu bulgular aşırı aktif mesane sendromununda bulgularıdır. • Karma inkontinans (Mikst inkontinans) ise ikisinin bir arada olmasıdır
Ameliyatta amaç sarkmış idrar torbası ve idrar yolunu normale döndürmek, rahimde sarkma varsa bunu düzeltmek ve genital bölge kaslarını eski formasyonlarına getirmektir.
Ameliyat ya yalnızca idrar kaçırmayı düzeltmek için yada varsa ek pelvis anormalliklerini (idrar torbası, kalın barsak ve rahim sarkması, gaz kaçırma) de düzeltmek için yapılır. Yalnızca idrar kaçırmaya yönelik ameliyatlar artık lokal anestezi ile yapılmakta ve hasta aynı gün taburcu edilmektedir.