0232 458 20 20

Ultrason Eşliğinde Ağrısız Güvenli Kürtaj

Kürtaj işleminde teknik bilgi,deneyim ve sterilizasyon dışında diğer bir önemli hususta hasta güvenliği ve gizliliğidir.Özellikle evlilik dışı oluşan gebeliklerde hasta mahremiyeti hassas bir konudur.Bun hususa hastane bünyemizde yapılan kürtaj işlemlerine titizlikle uyulmaktadır.

Biz Sizi Arayalım

Telefon Numaranızı Bırakın,
Randevu Talebiniz İçin Biz Sizi Arayalım.

Genel anlamıyla kürtaj istenmeyen bir gebeliğin cerrahi yöntemle sonlandırılmasıdır.Kürtaj kelimesi ,latince kökenli curretage kelimesinden gelmektedir.Kelime anlamı 'kazıma'dır.

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması yüzyıllardır süre gelen bir uygulamadır.Cerrahi teknik ve sterilizasyon yöntemlerindeki gelişmeler,anestezi ilaç ve uygulamaları günümüzde bu işlemi olabildiğince güvenli ve konforlu hale getirmiştir.İşlem anestezi altında yapılmakta olup hasta işlem esnasında herhangi bir ağrı duymaz.İşlem esnasında ve sonrası yapılan usg kontrolüyle rahim içinde parça kalıp kalmadığı kontrol edilir.Hastane şartlarında gerçekleştirilen 5-10 dakikalık bir işlem sonrası hasta aynı gün normal yaşantısına geri dönebilmektedir.Gebeliğin sonlandırılması işlemi kadın hastalıkları ve doğum uzmanı  tarafından steril aletlerle , hijyenik bir ortamda yapıldığı taktirde daha sonraki dönemde hasta açısından bir probleme neden olmamaktadır.

İşlem tekniği vakum aspirasyonu ile gebelik materyalinin boşaltılması ,sonrasında kalan doku parçalarının keskin küret adı verilen aletler yardımıyla uzaklaştırılması şeklinde özetlenebilir.İşlem sonrasında 1-7 gün arasında devam eden vaginal kanama olur.

Ülkemizde yasal olarak 10. haftaya kadar kürtaj işlemi yapılabilmektedir. Gebelik haftası son adet tarihinin ilk gününe göre hesaplanmakla beraber esas olan ultrason muayenesinde saptanan gebelik haftasıdır. Ultrason ile gebelik saptandığı andan itibaren 10. haftaya kadar gebelik sonlandırma işlemi yasaldır. Hasta 18 yaşından büyük ve evliyse eşinden onay alınması gerekmektedir. Bekar hastalar 18 yaşından büyüklerse kendi rızalarıyla hamileliklerini sonlandırabilirler. 18 yaşını doldurmamış olanlar ebeveynlerinin izni ile gebeliklerini sonlandırabilirler.

Kürtaj işleminde teknik bilgi,deneyim ve sterilizasyon dışında diğer bir önemli hususta hasta güvenliği ve gizliliğidir.Özellikle evlilik dışı oluşan gebeliklerde hasta mahremiyeti hassas bir konudur.Bun hususa hastane bünyemizde yapılan kürtaj işlemlerine titizlikle uyulmaktadır.

Güvenilir ellerde ,steril ortamlarda yapılan kürtaj işleminden sonra komplikasyon gelişme ihtimali son derece zayıftır.Bu yüzden hastaların seçim yaparken dikkatli ve özenli olması önemlidir.

Kürtaj işlemi 10 - 15 dakika sürmektedir.

Güvenilir ellerde, steril ortamlarda yapılan kürtaj işleminden sonra komplikasyon gelişme ihtimali son derece zayıftır. Bu yüzden hastaların seçim yaparken dikkatli ve özenli olması önemlidir.