0232 458 20 20

KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı)

Sigara KOAH'ın en önemli nedenidir ve sigara kullanan her 5 kişiden birinde KOAH görülmektedir. KOAH ilerleyici seyire sahip bir hastalıktır ve mutlaka kontrol altında tutulmalıdır.

Biz Sizi Arayalım

Telefon Numaranızı Bırakın,
Randevu Talebiniz İçin Biz Sizi Arayalım.

 

 

KOAH yani Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı hava yollarının daralması nedeniyle nefes almayı engelleyen akciğer hastalığıdır. Koah’ın kesin bir tedavi yöntemi yoktur ve ilerleyici seyire sahip bir hastalıktır.

KOAH Nedir?

KOAH, solunum zorluğu ile karakterize akciğer hastalığıdır. Akciğerlerde yer alan bronşların tıkanması sonucunda gelişen KOAH akciğer kapasitesinde azalmaya ve dokuların oksijensiz kalmasına neden olmaktadır. KOAH hastalığının ortaya çıkmasında en önemli risk faktörü sigara, nargile gibi tütün mamullerinin kullanımıdır. Hava kirliliği, dumanlı ortamlarda çalışmak ve kimyasal madde maruziyeti gibi nedenlerde KOAH gelişmesi riskini arttırmaktadır. Yaş, cinsiyet, genetik etmenler, kronik bronşit, solunum yolu enfeksiyonları ve astım da KOAH gelişmesi riskini arttırmaktadır. KOAH genellikle erken evrelerde ciddi belirtilere neden olmaz. KOAH nedeniyle bronşlarda gelişen daralma geri döndürülemez ve tedavi edilmediği sürece hastalığın belirtileri ağırlaşır.

KOAH Belirtileri

KOAH’ın en sık görülen belirtileri balgamlı öksürük ve nefes darlığıdır. Erken evrelerde aralıklı olarak görülen öksürük ileri evrelerde en ufak efor gerektiren işlerde dahi ortaya çıkabilir ve gün boyu deliksiz olarak sürebilir. KOAH nedeniyle gelişen balgam koyu kıvamlı ve yapışkandır. Hastalığın orta evrelerinde nefes darlığı belirtisi yoğunlaşarak günlük hayatı olumsuz şekilde etkileyebilir. Hastalar genellikle orta evrede çabuk yorulma, halsizlik ve solunum problemleri ile uzman hekime başvurur. KOAH son evresinde şiddetli baş ağrısı, unutkanlık, kabızlık, ellerde titreme ve bacaklarda ödem gibi belirtilere neden olabilmektedir.

KOAH Tedavisi

KOAH’ın erken tanısı oldukça önemlidir. Hastalığın erken evrelerinde tedaviye başlandığında ilerlemesi engellenebilir ve belirtilerin şiddetlenmesi önlenebilir. KOAH tedavisinde hastalığın ilerlemesinin engellenmesi ve hastanın yaşam kalitesinin yükseltilmesi hedeflenir. Sigara kullanan hastaların tedavi esnasında sigarayı bırakması etkili bir sonuç alınabilmesi için en önemli koşuldur. KOAH tedavisinde nefes açıcı, balgam sökücülerden ve ağır seyreden vakalarda solunum destek cihazlarından faydalanılabilmektedir.

 

Sigara KOAH'ın en önemli nedenidir ve sigara kullanan her 5 kişiden birinde KOAH görülmektedir.

SIK SORULAN SORULAR
KOAH hastaları Covid-19 salgınında riskli sayılan gruplar arasında yer almaktadır. Bu nedenle KOAH hastalarının virüsten korunmak için dikkatli davranması oldukça önemlidir.
Hayır KOAH bulaşıcı bir hastalık değildir.
KOAH ataklar ve sakin dönemlerle seyreden bir hastalıktır. KOAH hastalarının öksürük sıklığında artış ve balgam miktarında artma, nefes darlığında ağırlaşma ile atak dönemleri bulunur.
KOAH ataklarının bilinen en yaygın nedeni solunum yolu infeksiyonlarıdır.
KOAH geçmiş yıllarda en sık 40’lı yaşlarda görülürken günümüzde 20-25 yaşlarında görülmeye başlanmıştır.