0232 458 20 20

Mesane Kanseri

Erkeklerde en sık görülen üçüncü kanser türü olan mesane kanseri erkeklerde daha sık görülmekle birlikte kadınlarda daha ağır seyretmektedir. Böbreklerden başlayan ve idrar yolları boyunca ortaya çıkan kanserler içinde en sık görülen 2. Kanser türü mesane kanseridir.

Biz Sizi Arayalım

Telefon Numaranızı Bırakın,
Randevu Talebiniz İçin Biz Sizi Arayalım.

 

 

Mesane kanserlerinin üçte ikisi ölümcül seyirli olmayan fakat nüks etme eğilimi bulunan yapıdadır.

Mesane Kanseri Nedir?

Temel fonksiyonu idrarın depolanması olan mesane santral sinir sistemine bağlı çalışmaktadır. Mesane kanseri, böbreklerden başlayarak idrar yolları boyunca ortaya çıkabilen kanserler arasındadır ve metastaz yapma potansiyeli yüksektir. Erkeklerde en sık görülen 3. Kanser türü olan mesane kanseri kadınlarda görülen kanserlerde 13. Sıradadır. Mesane kanseri kadınlarda daha nadir görülmekle birlikte daha ağır sonuçlara neden olabilmektedir.

 

Mesane Kanseri Belirtileri Nedir?

Mesane kanserinin en sık örülen belirtisi idrarda kan görülmesidir. Hematüri olarak adlandırılan bu duruma ek olarak kasık bölgesinde ağrı, ani şekilde meydana gelen idrar yapma ihtiyacı ve sık idrara çıkmada mesane kanserinin sık görülen belirtileri arasındadır. İdrarda kan pıhtısı görülmesi, sırt ağrısı, halsizlik ve kilo kaybıda mesane kanserinin sık görülen belirtileri arasındadır. Mesane kanseri farklı doku ve organlara metastaz yapması durumunda sıçradığı bölgeye göre farklı belirtilere neden olabilmektedir.

Mesane Kanseri Tanı ve Tedavisi

Mesane kanserinin tanısında üroloji hekimleri çeşitli görüntüleme yöntemlerinden faydalanmaktadır. Çeşitli görüntüleme yöntemleri, laboratuar incelemeleri ve Mikroskopik incelemelerin ardından biyopsi uygulanarak hastalığın kesin tanısı konulabilmektedir. Mesane kanseri tedavisinde planlama yapılırken hastalığın kas dokusuna yayılıp yayılmadığı belirleyici olmaktadır. Kas dokusuna yayılmayan vakalarda lezyon endoskopik olarak çıkartılmaktadır. Kas dokusuna yayılım görülmesi durumunda cerrahi işlemlerle mesanenin bir kısmının veya tamamının çıkartılması gerekebilmektedir. Cerrahi yöntemlere ek olarak kemoterapide uygulanabilmektedir. Tedavi planlamasında hastanın yaşı, hastalığın yayılım durumu ve hastanın genel sağlık durumu gibi faktörler belirleyici olmaktadır. Cerrahi girişime uygun olmayan hastalarda radyasyon (ışın) tedavisi de kullanılabilmektedir.

 

Mesane kanserlerinin üçte ikisi ölümcül seyirli olmayan fakat nüks etme eğilimi bulunan yapıdadır.

SIK SORULAN SORULAR
Mesane kanseri gelişmesi riskini arttıran birçok faktör bulunmaktadır. Kimyasal madde maruziyeti, genetik mutasyonlar, sigara kullanımı ve mesane taşlarının uzun sürelerde mesanede meydana getirdiği tahribat mesane kanseri gelişmesi riskini arttırabilmektedir.
Mesane kanserleri klasik olarak mesanenin en iç tabakasından başlayarak dışarı doğru yayılım gösterir. Vücutta en sık, leğen kemiği, diğer kemikler, akciğer ve karaciğere metastaz yapar.
Mesanenin alındığı radikal sistektomi olarak adlandırılan ameliyatta, lenf bezleri mutlaka temizlenmektedir.
Mesane kanseri çocukluk dahil her yaşta görülebilmekle birlikte ortalama görülme yaşı 65-70'dir. Mesane kanseri vakalarının 2/3'ü 65 ve daha üstü yaşlarda görülür.
Erken tanı ve doğru planlanan bir tedaviyle mesane kanseri tam olarak iyileşebilmektedir.