0232 458 20 20

Ameliyatsız Obezite Tedavisi

Halk arasındaki adıyla mide balonu (İntra Gastrik Balon) obezite tedavisinde uygulanan etkili bir yöntemdir. Bu bir ameliyat değildir. Kesi, dikiş yoktur ve hastanede yatmayı gerektirmez. Aynı gün taburcu olup günlük rutine dönülebilir.

Biz Sizi Arayalım

Telefon Numaranızı Bırakın,
Randevu Talebiniz İçin Biz Sizi Arayalım.

 

 

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu balon uygulamasından sonra doktorun ve diyetisyenin desteğinin devam etmesidir. Mide balonu uygulayan hekim bu konuda deneyimli olmalıdır. Kliniğinde diyetisyen olmalıdır. Hastanın oluşabilecek şikâyetlerine göre çözüm yollarını uygulamalıdır. Mide balonu sadece uygulama yapıp sonra balonu çıkarmaktan ibaret bir durum değildir. Balon uygulandıktan sonra hasta düzenli olarak kontrole çağrılmalı veya takip altında olmalıdır.

Mide balonu yüksek kilolu veya obez kişilere uygulanır.

  • Daha önce çeşitli yöntemler ile kilo vermede başarısız olmuş
  • Ameliyat olmak istemeyen
  • Ameliyat olmasında sakınca bulunan kişilerde cerrahi tedaviye alternatif bir yöntemdir.

Uygulama endoskopi yöntemi ile yapılır. Komplikasyon riski yok denecek kadar azdır. Ancak her kilolu veya obez kişiye mide balonu uygulaması önerilmemektedir. Bir hastaya balon uygulaması yapılabilmesi için bazı kriterler vardır. Bu koşullara uyan kişilerde balon ile daha başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Kimlere Uygulanır?

Mide balonu birkaç açıdan sınıflandırılabilmektedir. Bunlar sıvı dolgulu, hava dolgulu, ayarlanabilir veya sabit hacimli balon çeşitleridir.

Biz hastalarımız için FDA onaylı, ayarlanabilir, dünyada bir çok ülkede yaygın olarak kullanılan bir mide balonu kullanıyoruz.

Uygulama Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Balon uygulamasından hemen sonra hastaya özel diyetisyen eşliğinde beslenme programı düzenlenir. Hastanın bu programa uyumu ve kilo kontrolü düzenli olarak takip edilir.

 

Bu bir ameliyat değildir. Kesi, dikiş yoktur ve hastanede yatmayı gerektirmez. Aynı gün taburcu olup günlük rutine dönülebilir.