0232 458 20 20

Safra Kesesi

Karın bölgenizin sağ tarafında şiddetli ağrılar hissediyorsanız safra kesesi taşı hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var! Safra kesesi nedir? Safra kesesi taşı belirtileri nedir? Safra kesesi taşları nasıl tedavi edilir?

Biz Sizi Arayalım

Telefon Numaranızı Bırakın,
Randevu Talebiniz İçin Biz Sizi Arayalım.

 

 

Safra kesesi, yağların sindiriminde rol oynayan karaciğer tarafından üretilen safra sıvısının depolandığı karaciğere yapışık olan organdır. Gıda tüketiminin ardından safra kesesinde tutulan safra sıvısı oniki parmak bağırsağına iletilmektedir. Safra kesesi taşı günümüzde en sık görülen hastalıklar arasındadır.

Safra Kesesi Taşı Nedir?

Karaciğer tarafından salgılanan safra sıvısının içinde çeşitli bileşenler yer almaktadır. Safra kesesi içinde depolanan sıvı bu bileşenler sayesinde akışkan yapıdadır fakat çeşitli nedenlerle değişime uğrayarak akışkanlığını kaybedebilir. Safra sıvısının akışkan yapısını kaybetmesi sonucunda zamanla safra içinde tortular birikerek safra kesesi taşı oluşumuna neden olmaktadır.

Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nelerdir?

Safra kesesi taşları kum şeklinde küçük parçacıklar veya çakıl taşı şeklinde görülebilir ve genellikle herhangi bir belirtiye neden olmaz. Taşların safra kanalına düşmesi, safra kesesi yollarını tıkaması ve safra çıkışının kesilmesi gibi durumlarda çeşitli belirtiler meydana gelebilmektedir. Karnın orta üst kısmında, sırtın sağında omza doğru yayılan ağrı, mide bulantısı ve kusma safra kesesi taşının en sık görülen belirtisidir. Özellikle yemeklerin ardından kürek kemiğinde hissedilen ağrı, hazımsızlık ve karında şişlikte safra kesesi taşlarının sık görülen belirtileri arasındadır.

Safra Kesesi İltihabı (Kolesistit)

Karaciğerin tıkanmasına ve enfeksiyon gelişmesine neden olabilen safra kesesi iltihabı oldukça ciddi belirtilere neden olabilmektedir. Safra kesesi taşlarının neden olduğu Kolesistit safra kesesi çeperinin kalınlaşmasına ve ödeme neden olmaktadır. Safra kesesi iltihabı şiddetli karın ağrısı, bulantı, kusma ve yüksek ateş belirtilerine neden olabilmektedir.

Tıkanma Sarılığı

Karaciğerde yer alan safranın ana safra kanalının taşlar sebebiyle tıkanması ve bağırsaklara akmaması sonucunda gelişmektedir. Hastaların cildinde sararmaya neden olabilen tıkanma sarılığına safra kanallarında bulunan tümörlerde neden olabilmektedir. Tıkanma sarılığının tedavi edilmemesi durumunda karaciğer dokusunun işlevinde bozulmalar görülebilir.

 

Karın bölgenizin sağ tarafında şiddetli ağrılar hissediyorsanız safra kesesi taşı hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var! 

SIK SORULAN SORULAR
Safra kesesi taşlarının tedavi edilmesinin tek yöntemi cerrahi operasyonlardır.
Safra kesesi taşı ve safra kesesi iltihabının tespitinde karın ultrasonu, karın röntgeni ve kan testi yöntemlerinden faydalanılabilmektedir.
Safra kesesi iltihabı tedavisinde medikal ve cerrahi tedavi yöntemlerinden faydalanılabilmektedir.
Safra kesesi hastalığı olan hastalarda hareket edilmesiyle ağrı şiddetinde artış görülmektedir.
Safra yolu kistleri, safra yolu iltihabı, safra yolu tıkanıklığı, yüksek ateş ve karaciğer apsesi gibi belirtilere neden olabilmektedir.