Hızlı Arama

Arama yapmak için anahtar kelime giriniz

Gözde Haberler

Some content in menu

Hızlı Arama

Arama yapmak için anahtar kelime giriniz


Prostat Hastalıkları Hakkında şehir Efsaneleri

1279 Gün Önce


50 yaşını geçen her iki erkekten birinde prostat hastalıklarına rastlanmaktadır. Bu kadar yaygın rastlanan prostat hastalıkları hayatımızın çok içinde, hepimizin ailesinde çevresinde veya kendinde bulunan bu hastalıklar hakkında çok konuşuluyor. Yaygın olarak konuşulan her konu hakkında olduğu gibi prostat sağlığı hakkında da doğru bilinen yanlış sayısı epey fazla. Prostat hakkında yaygın şekilde inanılan şehir efsanelerinden bazıları;

  • Ayakta idrar yapmak prostat hastalıklarına neden olur.

Bilimsel araştırmalar sonucunda genç ve orta yaşlı erkeklerde ayakta veya oturarak idrar yapmanın arasında anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. Prostat hastalığı tanısı alan veya 50 yaş üzerinde olan kişilerdeyse oturarak idrar yapılması tavsiye edilmektedir.  

  • Prostat hastalıkları cinsel hayata kalıcı hasarlar verir,  iktidarsızlığa neden olur.

Prostat bezi kaynaklı hastalıklar tedavi edilmediğinde doğrudan veya dolaylı olarak cinsel hayatta aksaklıklara neden olabilmektedir.  Doğru uygulanan başarılı bir tedavi sürecinin ardından cinsel hayat performansında yaygın inanışın aksine kayıp değil iyileşme sağlanmaktadır. 

  • Prostat hastalıkları erkeklerde idrar kaçırmaya neden olur.

Sık görülen prostat hastalıkları Prostatit, İyi Huylu Prostat Büyümesi ve Prostat kanseridir. 3 hastalığında belirtileri, seyri ve fiziki tahribatları farklıdır. Prostat kanserinde cerrahi işlemlerden sonra bir süre idrar kaçırma problemi yaşanabilmektedir.  Son yıllarda uygulanan robotik üroloji ameliyatlarında idrar kaçırma problemi bir kaç hafta içerisinde kaybolmaktadır.

  • Prostat hastalıklarına sadece ileri yaşlarda rastlanır.

Prostat iltihapları genç ve orta yaşlı erkeklerde de sıklıkla görülmektedir. Prostat kanserine genç yaşlarda daha nadir rastlansa da olasılıklar dahilindedir. Özellikle son yıllarda 40 yaş üzerinde bulunan kişilerde prostat hastalıklarına yakalanma oranı artış göstermiştir.

  • Sağlıklı beslenme prostat kanserinden korunmak için yeterlidir.

Domates, zerdeçal, brokoli gibi besinlerin içerisinde prostat sağlığını korumaya yardımcı maddeler bulunmaktadır fakat riski sıfıra indirmeleri mümkün değildir. Genel sağlığın ve prostat sağlığının korunması için dengeli beslenmek çok önemlidir fakat tek başına yeterli değildir.

 

 Etiketler: prostat, prostat tedavisi, prostat takibi