Hızlı Arama

Arama yapmak için anahtar kelime giriniz

Gözde Haberler

Some content in menu

Hızlı Arama

Arama yapmak için anahtar kelime giriniz


Böbrek Taşı Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

859 Gün Önce


Böbrek taşı toplumun genelinde oldukça sık görülen bir hastalıktır. 25-55 yaşları arasında sık saptanan böbrek taşının en sık görüldüğü yaş grubu 30’lardır.

Böbrek Taşı Nedir?

Omurganın her 2 yanında konumlanan ve fasulyeye benzeyen böbrekler atık ürünlerin kandan uzaklaştırılması ile görevlidir. Böbrekler tarafından temizlenen kan vücuda geri aktarılırken atık ürünler idrar yolu ile vücuttan atılmaktadır. Kanın temizlenmesi esnasında tuz ve minerallerden oluşan sert tortuların birikmesiyle böbrek taşları meydana gelmektedir. Böbrek taşları tek böbrekte görülebileceği gibi her iki böbrekte de görülebilir.

Böbrek Taşı Risk Faktörleri Nelerdir?

Böbrek taşı gelişmesi riskini arttıran birçok faktör mevcuttur. Birden fazla faktöre bağlı olarak gelişebilen böbrek taşında en önemli risk faktörü hatalı beslenme ve yetersiz sıvı alımı olarak görülmektedir. Yeterli miktarda su tüketmeyen kişilerde tortuların yoğunluğu artarak taş gelişmesi riski artar. Erkeklerde böbrek taşı görülmesi riski kadınlara kıyasla daha fazladır. Genetik etmenler, önceden geçirilmiş sindirim sistemi ameliyatları, sık tekrarlanan böbrek yolu enfeksiyonları da böbrek taşı gelişmesi riskini arttırmaktadır.

Böbrek Taşı Belirtileri

Böbrek taşının neden olduğu belirtilerin başında oldukça şiddetli ağrılardır. Böbrek taşları idrar yoluna girdikleri dönemde belirti göstermeye başlar. İdrar yolunda neden oldukları tıkanıklığa bağlı olarak ağrıya neden olan böbrek taşı ağrısı sırt, böbrek bölgesinde, alt karın ve kaburgaların altında hissedilebilir. Ağrı şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve ataklar halinde yoğunlaşabilir. İdrar kokusunda değişiklik, kusma, mide bulantısı ve idrar yaparken hissedilen yanmada böbrek taşının sık görülen belirtileri arasındadır.

Böbrek Taşı Tanısı

Böbrek taşının tanısında uzman hekim tarafından uygulanan testler oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Kan testi, bilgisayarlı tomografi ve ultrason böbrek taşı tanısında kullanılan başlıca tekniklerdir.

RIRS ile Böbrek Taşı Tedavisi

Böbrek taşı tedavisinde son yıllarda oldukça sık kullanılan RIRS yönteminde ucunda kamera olan bir aletle (Üreteroskop) idrar kanalından böbreğe girilerek taşa müdahale edilmektedir. RIRS oldukça güvenilir bir yöntemdir ve 2 yaşından büyük çocuklarda, yaşlılarda ve gebelik döneminde uygulanabilmektedir. Çevre doku ve organlara zarar verme riski bulunmayan RIRS ile böbrek taşı tedavisi lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. RIRS işlemi ortalama olarak 1,5-2 saat arasında sürmektedir

 

 Etiketler: böbrek taşı, böbrek taşı nedir, böbrek taşı tedavisi