Türk Kadınlarının Yarısı Obez

2031 Gün Önce


Vücutta aşırı ve anormal düzeyde yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan obezitenin görülme sıklığı giderek artıyor. Bu noktada BUSABAH’a açıklamalarda bulunan Genel Cerrahi Uzmanı Erhan Bakırcıoğlu, “Kadınlarda yüzde 30, erkeklerde ise yüzde 25 üzeri olan rakamlar ‘obezite’ olarak görülür. Obezitede, yağ dokusu tüm sistemi etkileyecek şekilde hormonal ve kimyasal maddeler salgılar. Bazı salgılar iştahın açılmasına, doyma sınırının üste çekilmesine ve obezitenin ilerlemesine sebep olur. Göbek çevresinde biriken yağlar ise kalça ve basenlere göre daha tehlikelidir. Çünkü bu kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma riski daha yüksektir” şeklinde konuştu.

SANTİMETRE SANTİMETRE RİSK ORANLARI

“Erkeklerde bel çevresi 94 santimetreyi (cm) geçerse artmış risk, 102 cm’yi geçerse yüksek risk olarak görülür” diyen Bakırcıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu oran kadınlarda ise 80 cm’yi geçerse artmış risk, 88 cm’yi geçerse yüksek risk olarak kabul edilir. Dünyada giderek yaygınlaşan ve dünyanın en önemli sağlık sorunlarından biri haline gelen obezite, önlenebilir bir sağlık problemidir. Obezite yani aşırı şişmanlık, yaşam kalitesini ve süresini anlamlı derecede etkilemektedir. Dünyada özellikle gelişmiş ülkelerin en önemli sağlık sorunu olan obezite artık ülkemizde de önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Obezite; yüksek tansiyon, şeker hastalığı, uyku apnesi, eklem hastalıkları gibi birçok hastalığa neden olur.”

700 MİLYON İNSAN OBEZ

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2 milyar insanın kilolu ve bu rakamın 700 milyonunun da obez olarak kabul edildiğini belirten Genel Cerrahi Uzmanı Erhan Bakırcıoğlu, önlem alınmadığı takdirde gelecek nesillerin obezitenin yarattığı sorunlarla mücadele etmek zorunda kalmaya devam edeceğini ifade etti. Türkiye’de de bu durumun çok farklılık göstermediğini vurgulayan Bakırcıoğlu, yapılan araştırmalara göre Türk erkeklerinin yüzde 25’i, kadınların ise yüzde 44’ün de obezite saptandığını belirtti.

 

 Etiketler: Op. Dr. Erhan Bakırcıoğlu, Erhan Bakırcıoğlu, GENEL CERRAHİ