Donuk Omuz Belirti Ve Aşamaları

558 Gün Önce


Saçımı Tarayamıyorum

Saçlarınızı taramak gün geçtikçe daha zor hale gelmeye başladıysa Donuk Omuz hastalığına yakalanmış olma ihtimaliniz epey yüksek. Donuk omuz tıbbi literatürde Adezif Kapsüllit olarak geçen, omuzda yavaş yavaş oluşan ağrı ve sertlikle ortaya çıkan bir hastalıktır.  Üst kol kemiğini çevrelemekle ve eklem içerisinde tutmakla görevli omuz kapsülü adı verilen bağ dokusunun kalınlaşıp, iltihaplanmasına neden olan olur. Sonuç olarak en ağrılar ve omuzda hareket kısıtlılığı oluşur. Donuk omuz genellikle 40-60 yaşları arasında görülmektedir. Daha erken yaşlarda nadiren görülen hastalığa kadınlarda erkeklere kıyasla daha sık rastlanır. Bir omzunda donuk omuz problemi olan hastaların diğer kolunda da donuk omuz gelişme olasılığı sağlıklı bireylere kıyasla %30 fazladır.

Donuk Omuz Hastalığının Nedenleri 

Donuk omuz hastalığının kesin nedeni bilinememekle birlikte hastalığı tetikleyen bazı etmenler olduğu saptanmıştır.  Geçmişte yaşanan omuz incinmeleri, omuz tendon yırtıkları, omuz - eklem kireçlenmeleri, travmalara bağlı ve cerrahi müdahaleler sonrasında donuk omuz sendromu gelişebilmektedir. Donuk omuz hastalarının ortak özelliklerinden biri de stres seviyesi yüksek kişiler olmalarıdır. 

Donuk Omuz Belirti ve Aşamaları

Donuk omuz hastalığında ilk görülen belirti omuz ağrısıdır. Yoğun ağrı sürecinin ardından hareket kısıtlılığı başlamaktadır. Donuk omuzun oluşum süreci 3 aşamada değerlendirilmektedir. 1. Aşama olan donuklaşma aşamasında ağrı ve katılık oluşur belirtiler geceleri daha yoğun hale gelir. 2. Aşama genellikle 4 ay ile 1 yıl arasında sürmektedir ve ağrı, hareket kısıtlılığı daha yoğun hissedilmeye başlanır. 3. Aşama çözülme aşamasıdır 6 ay ile 2 yıl arasında zaman almaktadır. Hissedilen ağrı ve hareket kısıtlılığı azalmaya başlar. 

 

 

 Etiketler: donuk omuz, omuz ağrısı, donuk omuz tedavisi